Így viszont egy hónap alatt sikerült az éves hiány egyharmadát produkálni, ami valóban jelentősen lerontotta a pályát. Azokat a kommunikációs próbálkozásokat, miszerint ez még mindig az előző kormány hibája lenne, meglehetősen erőtlennek tartom, mi májusban köszöntünk le, már annak a hónapnak az utolsó heteiben sem tudtunk érdemi hatást gyakorolni az egyes szervek működésére, kiadásaira, bevételek elszámolására. Pláne nem lehetett ilyen hatásunk júniusban – fogalmaz blogjában a volt pénzügyminiszter.
Ha bármi szándékosság feltételezhető a számokban, az inkább az, hogy az új kormány az első hónap(ok)ban inkább elengedné a gyeplőt, részben mert talán azt még az elődjére tudná kenni (bár látva az eddigi véleményeket, erre az értelmezésre legfeljebb csak a párt közvetlen sajtóorgánumai a vevők), részben azért, mert így a későbbi hónapokat tehermentesíti, és majd úgy tud tenni, mintha akkor az ő munkájának az eredményeként következne be érdemi javulás a hiánypályában.
Ilyen jelek egyébként már májusban is mutatkoztak, például nem tudtuk elérni, hogy az uniós támogatásból származó bevételek májusi esedékes része időben beérkezzen a kincstári számlákra és elszámolható legyen, mert az ezért felelős hatóságok akkor már valamiért ragaszkodtak hozzá, hogy a bevételek elszámolása későbbre, az új kormány hivatali idejére csússzon.
Ezzel persze a teljes csaknem 300 milliárdos júniusi lukat még nehéz lenne megmagyarázni. Nyilván lukat üt a költségvetésen a buta nyilatkozatokkal előidézett árfolyamgyengülés is, de nagyobb arányban ez a negatív hatás is kamatfizetési időpontokban kellene, hogy jelentkezzen.
Sajnos a jelenlegi adatmennyiségből a tényleges folyamatok egyáltalán nem olvashatók ki, s míg a mi időnkben a részletes adatokat sajtótájékoztatón osztottuk és vitattuk meg az érdeklődőkkel, az új kormány ilyen tájékoztatókat már egyáltalán nem tart, így félek, hogy sosem fogjuk megismerni a tényleges okokat és a valós folyamatokat, illetve nekem is komolyabb nyomozati munkára lenne szükségem hozzá.
Mindezek ismeretében azonban végképp felelőtlennek tűnik, hogy az új kormány egyelőre valójában nem stabilizálja a költségvetést, hanem maga üt rajta lukakat, s itt nem is csak a legyengített forintárfolyamra gondolok, vagy nem feltétlenül a társasági adócsökkentésre, hanem olyan tételekre, mint a gázárkompenzáció meghosszabbítása, a MÁV takarékosságra kényszerítése helyett a szárnyvonalak újranyitása stb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.