BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Osztrák bevándorlókártya

Évi 100 ezer migránst várnak a szomszédos országban – Az EU könnyíteni tervezi a munkavállalást

Várhatóan ősszel bevezetik Ausztriában a piros-fehér-piros úgynevezett A kártyát a rendezett bevándorlás ösztönzésére – adták hírül az osztrák lapok. A lépést 2008 óta tervezik, és mostanra koalíciós egyetértés van a tekintetben, hogy szervezetté kell tenni a szakképzett munkaerő letelepítését. A régen várt bevándorlási hullám ugyanis elmaradt, a szakképzettek inkább Franciaországba, Nagy-Britanniába és az Egyesült Államokba kívánkoznak. Továbbra is évi százezer bevándorlóra számítanak, de az eddiginél jobb struktúrában.

Tavaly 108 ezer migráns ment Ausztriába, közülük csak nyolcezer volt az „irányítottan” érkező kvalifikált külföldi. A többséget a családegyesítés okán bevándorló, gyengén képzett, nehezen integrálható tömeg adja. A szakképzett munkaerő oda áramlik, ahol elismerik a végzettségét, és gyermeiket megfelelő körülmények között gondozhatják, e téren azonban Ausztriának sok behoznivalója van – vélik osztrák szakértők. A helyzeten várhatóan az sem változtat, hogy 2011-től (Bulgária és Románia esetében 2013-tól) Ausztriának is meg kell nyitnia munkaerőpiacát az újonnan belépett uniós államok, így Magyarország polgárai előtt.

A kártyákat objektív kritériumok alapján bocsátják ki, például a szabad álláshelyek arányában.

Elsősorban a gazdaság részéről érezhető nyomás a strukturális munkaerőhiány miatt, de, mint Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter kijelentette, hamarosan összeomolhat az egészségügyi és nyugdíjrendszer, ha nem jönnek a bevándorlók. Egyes számítások szerint már 2015-től jelentős lesz a hiány fiatal munkaerőből. Ausztria lakossága amúgy már 1970 óta fogyna, ha ezt nem ellensúlyozná a bevándorlás. Mint fentebb írtuk, évente átlag százezren érkeznek az országba, de a kivándorlók elég nagy száma miatt a nettó bevándorlás évi 9000–50 000 között ingadozik.

Az osztrák gazdasági kamara üdvözli a bevándorlási kártya tervezett bevezetését, mert így nem bízzák a véletlenre, hogy kik és mikor jönnek Ausztriába.

A gazdasági helyzet, a jelentős munkanélküliség miatt a munkavállalói kamara aggódik, félti az álláslehetőségeket. Herbert Tumpel, a szervezet elnöke szerint inkább a honi munkaerő kiképzését kellene támogatni a bevándorlás helyett. A kamarai vezető odáig elmegy, hogy a 2011-es piacnyitás után is védené a kelet-európai munkaerőtől a gazdaságot.

Az ÖGB szakszervezeti szövetség már engedékenyebb: elnöke, Sabine Oberhauser szerint elsősorban a szociális rendszer fenntarthatósága miatt kívánatos a bevándorlás, amelynek azonban rendezettnek kell lennie.

Az osztrák munkaerő-piaci szolgálat szerint 2009-ben a legnagyobb munkaerőhiány az idegenforgalomban jelentkezett, ahol 29 106 pincér, 18 661 szakács és 11 131 takarítónő számára kínáltak állást, eredménytelenül. Sok volt a szabad munkahely a kereskedelemben és mindenekelőtt az egészségügyben, ahol 14 756 álláshely volt betöltetlen.

Sepp Schellhorn, az osztrák szállodai szövetség társelnöke szintén üdvözölné a bevándorlókat, szerinte még a százezres szám is kevésnek bizonyulhat.

Az osztrák külügyminiszter szerint Ausztria az egész uniónak például szolgálhat a szervezett bevándorlás kereteinek a megteremtésével. Az EU 2011-től tervezi kék kártya kibocsátását a magasan képzett, harmadik országból jövő munkavállalók részére, ők egy–négy évre kapnának tartózkodási engedélyt.

Még mindig korlátozzák a magyarok munkavállalását

Jelenleg több mint 15 ezer magyar dolgozik Ausztriában legálisan – derül ki az Eures európai munkaközvetítő portál adataiból. Így a legtöbb magyar az unió területén ebben az országban talál állást.

Jövő év április 30-ig a magyaroknak továbbra is munkavállalási engedélyre van szükségük ahhoz, hogy el tudjanak helyezkedni Ausztriában. Ezt a leendő munkáltató igényli.

Ugyanakkor több határ menti magyar megye dolgozói államközi megállapodás keretében gyakorlatilag egész Burgenland területén vállalhatnak munkát. A kiadott engedély legfeljebb hat hónapra szólhat.

A turizmus, mezőgazdaság és fakitermelés (erdőgazdaság) területén legfeljebb fél évre adható ki szezonális munkavállalási engedély.

Ám napjainkban még mindig sokan ingáznak engedélyek nélkül, jellemzően a mezőgazdaság, az otthoni betegápolás és a háztartásvezetés területén.

Jövő év április 30-ig a magyaroknak továbbra is munkavállalási engedélyre van szükségük ahhoz, hogy el tudjanak helyezkedni Ausztriában. Ezt a leendő munkáltató igényli.

Ugyanakkor több határ menti magyar megye dolgozói államközi megállapodás keretében gyakorlatilag egész Burgenland területén vállalhatnak munkát. A kiadott engedély legfeljebb hat hónapra szólhat.

A turizmus, mezőgazdaság és fakitermelés (erdőgazdaság) területén legfeljebb fél évre adható ki szezonális munkavállalási engedély.

Ám napjainkban még mindig sokan ingáznak engedélyek nélkül, jellemzően a mezőgazdaság, az otthoni betegápolás és a háztartásvezetés területén. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.