BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Papandreu: Görögország nem kéri más országok pénzét

Görögország nem kéri más országok pénzét - mondta Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő pénteken Londonban.

Papandreu a "Haladó kormányzás" című - a brit Munkáspárt és több nagy külföldi balközép párt vezetőinek, illetve nemzetközi intézmények szakértőinek részvételével összehívott - londoni értekezleten kijelentette: téves feltételezés, hogy Görögország olyan pénzügyi segélyben reménykedik, amilyet a bankok is kaptak.

"Mi nem kérünk pénzügyi segítséget, nem kérünk pénzt más országoktól ... a görög kormány minden szükséges intézkedést megtesz az általa kitűzött költségvetési hiánycsökkentési célok elérésére" - jelentette ki a görög miniszterelnök.

Papandreu szerint kormánya felelősséget vállal azért, hogy Görögország "nagyon jó befektetési célpont", és a jelenleginél sokkal átláthatóbb ország legyen.

Hozzátette: Görögország célja az, hogy ugyanolyan feltételekkel jusson tőkepiaci forrásokhoz, mint a többi EU- és euróövezeti tagállam.

A Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő Görögországról a múlt héten kiadott londoni elemzésében kiemelte: jelenleg nincs semmilyen arra utaló jel, hogy Görögországot vagy bármelyik euróövezeti tagállamot a tőkepiaci hozzáférés elvesztésének azonnali kockázata fenyegetné.

A Moody''s a helyzetértékelésben azonban hangsúlyosan felhívta a figyelmet arra a veszélyre, hogy ha a befektetők "kritikus tömege" kezd hinni egy adott kormány likviditási problémáiban, akkor ez "önmegvalósító próféciává válhat".

Otmar Issing, az euróövezeti jegybank (EKB) volt igazgatótanácsi tagja a Financial Timesban Görögország esetleges megsegítéséről a minap azt írta: a más EU-országoktól vagy uniós intézményektől érkező közvetett vagy közvetlen pénzügyi segítség uniós szerződéseket sértene, és az euróövezet alapelveit kezdené ki. Issing szerint ha Görögországot most kisegítik, akkor "átszakad a gát ... egy olyan ország megsegítése után, amelyik megsértette a szabályokat, lehetetlenné válna a segély megtagadása más (euróövezeti) tagállamoktól".

A Moody''s minapi elemzése szerint azonban "nehéz elképzelni", hogy azok az kormányok, amelyek Magyarországot és Lettországot is kisegítették, megtagadnák a likviditási támogatást egy euróövezeti tagállamtól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.