BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzt szed be az állam az eladósodott kórházaktól

Kórházanként akár több tízmillió forintra is rúghat az az összeg, amit a nyáron kényszernyugdíjba küldött munkatársaik után kell „megtakarítás” címen befizetniük a központi költségvetésbe. A fenntartó Gyemszi felszólította a kórházakat: december 5-ig jelezzék, mennyi pénzt spóroltak meg az elbocsátásokkal, és december 10-ig fizessék is be a megadott számlára ezt a járulékokkal növelt összeget.

A Gyemszi „Az álláshelyzárolásból eredő kiadási megtakarítások befizetésének rendjéről” szóló november 15-i kormányrendeletre hivatkozik. Ez pedig abból a korábbi kormányhatározatból indul ki, amely szerint zárolni kellett mindazon nyugdíjasok álláshelyét, akik nem kaptak felmentést a július 1-jén hatályba lépett „munka vagy nyugdíj” szabály alól. Mint ismeretes, mentességet csak az egészségügyi dolgozók, vagyis az orvosok és ápolók kaphattak. A kórházakból elbocsátott egyéb szakemberek azonban nem, sőt, az ő megüresedett álláshelyeikre elvileg nem is lehetett felvenni mást.

Lapunk azonban több kórházigazgatótól is úgy tudja: működésképtelenné váltak volna az intézmények, ha – más munkakörben is, de – nem pótolják e szakemberek jelentős részét. Volt ugyanis, ahol az egyetlen energetikustól kellett a kényszernyugdíj miatt megválni, de a nyugdíjba küldött műszaki, pénzügyi vagy hr-es szakemberek hiányát sem viselték volna el az intézmények.

Ez azonban csak az egyik probléma. A másik, hogy az egészségügyi intézmények esetében nem a státuszt, hanem a betegellátást finanszírozza az egészségbiztosító. Abból az összegből kell kifizetni a dolgozókat, megvásárolni a működéshez szükséges eszközöket, fizetni a számlákat. Ha tehát nekik most vissza kell fizetniük a zárolt állásokból származó „megtakarításaikat”, akkor tulajdonképpen abból a konszolidációs pénzből vesz vissza most az állam, amivel az eladósodást szerette volna enyhíteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.