Nehéz újraépíteni azt a korábbi bizalmat, amelyet a kormányhoz közeli múlt heti kijelentések megrengettek. Bár a forint valamennyire visszaerősödött a hét első napján, és a tőzsde is magához tért, a legnehezebben a hirtelen megnövekedett állampapír-piaci kockázati felárakat (CDS) lehet majd lefaragni. A rendkívül bizonytalan piaci helyzet egészen addig fennmaradhat, amíg a kormány elő nem áll a konkrét intézkedési tervvel. A mai bejelentés kétségtelenül további jótékony hatással lehet mind a tőzsdére, mind a forint árfolyamára s az állampapír-piaci hozamokra, azonban a választási ígéretek idején kialakult optimista hangulat egyelőre nem tér vissza. Így foglalhatók össze azok a vélemények, amelyeket a piaci szereplők, elemzők fogalmaznak meg az elmúlt pár nap történéseivel kapcsolatban.
A kedélyek csillapodása mellett továbbra is nagy kilengések jellemzik a piacokat, s ez ma délelőttig biztosan így is marad – véli Matolcsi Zsolt, a Raiffeisen Bank állampapír-kereskedője. A hét második napjára időzített bejelentésnek a korábbi szerencsétlenül sikerült véleménynyilvánítások után meglehetősen nagy a felelőssége. Már a „kisebb tételek” is megrengethetik a piacokat – tette hozzá.
Mindenesetre hétfő délutánra a forint hozzávetőleg négy forintot erősödött az euróval szemben, a reggeli 288,50 forintról 284,50 forintra változott az euró jegyzésára a bankközi devizapiacon.
Meglehet, ez egyelőre csak kisebb korrekciónak számíthat, tekintettel a múlt hét csütörtök–pénteki piaci mélyrepülésre, amikor a hazai fizetőeszköz árfolyama bő egy nap alatt tíz forintot veszített az értékéből az uniós devizával szemben. A forint egyébként a többi meghatározó devizával szemben is izmosodott tegnap: a dollár árfolyama a reggeli 242,50 forintról 238,06 apadt, a svájci franké 208 forintról a 205 forintos szintre sülylyedt.
Pillanatnyilag az állampapírpiacokon megugrott kockázati felár lefaragása tűnik a legnehezebb feladatnak. A külföldi befektetők elbizonytalanodásával ugyanis nem csupán a forint vagy a tőzsde helyzete romlott, hanem komoly nehézségek adódhatnak az államadósság finanszírozásában is – húzta alá Sági Pál, az Equilor Befektetési Zrt. üzletkötője. Az már az új kormány számára is világos, hogy a 6-7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt nem szabad hangoztatni. A miniszterelnök már járt Brüsszelben, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségének (új) vezetője is Budapestre jött, most mindenki a gazdasági csomag részleteire vár. Különös tekintettel az államháztartást érintő intézkedésekre, melyek között kiemelt helyen szerepel a megígért adócsökkentés feltételeinek a megteremtése.
HÉ
Forint
A forint hétfő reggeli erősödésével párhuzamosan minimálisan csökkent Magyarország kiemelten figyelt országkockázatifelár-mutatója is. Napközben az 5 éves lejáratú papírok CDS-felára a múlt pénteki 421 bázispontról 415-re mérséklődött. Ennek ellenére a régióban Ukrajna után még mindig a magyar kockázati felár a legmagasabb, s ezzel a szinttel az uniós tagállamok között Lettországot is megelőztük.
Tőzsde
A leglátványosabban talán a tőzsde rázódott helyre az elmúlt napok viharai után; a hét eleji zuhanást követően hétfőn fokozatosan nyugodtak meg a piacok, így végül a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is kevesebb mint félszázalékos mínuszban fejezte be a napot. Az OTP szintén hamar kiheverte a reggeli 10 százalékos bukást, akkor fel is kellett függeszteni a kereskedését, napközben azonban már enyhe pluszban is járt.
Hozamok
A pánikhangulat nyomán pénteken 60-80 bázisponttal emelkedtek a másodpiaci hozamok az Államadósság-kezelő Központ adatai szerint: a 10 éves államkötvény hozama 8 százalék fölé szaladt. Ilyen magasan ez a mutató legutóbb 2009 szeptemberében állt. A rövidebb futamidejű papírok hozamai is nőttek, több hónapos csúcsok dőltek meg. Ezen a héten komolyabb hozamcsökkenésre a szakemberek egyelőre nem számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.