Igazából az történt, hogy összekeverték a magán- és az állami nyugdíjrendszereket. Mégpedig úgy, hogy kötelező befizetést, amelyet amúgy az állami kasszába kellett volna betenni, átirányíthatták magánnyugdíj-pénztárakba – vélekedett Rogán.
Rogán véleménye szerint ha a nyugdíjvagyonnak csak egy részét arra fordítják, hogy csökkentsék vele az államadóságot, akkor azt már az embereknek nem kell törleszteniük például adók által. A rendszer makrogazdasági működésképtelenségére pont az a tény mutatott rá, hogy az államadósság szintje a magánnyugdíj-pénztári rendszer bevezetése nélkül biztosan 70 százalékpont alatt maradt volna, a képviselő szerint.
A befizetést jóváírja az állam a nyugdíj fedezeteként – emlékeztetett Rogán. Hozzátette: mostantól kezdve a nyugdíjrendszer úgy működik, hogy az adójellegű 24 százalékon felül a munkáltatón keresztül folyósított 10 százalékos egyéni befizetést az állam folyamatosan nyilvántartja, az elmúlt 12 évre visszamenőleg és a jövőben is.
Akiknél a magánnyugdíj-pénztári befektetés nem volt sikeres, jóváírják a veszteséget. Azoknak pedig, akik tudtak reálhozamot produkálni, megengedik, hogy azt adómentesen kivegyék – összegezte a politikus.
A politikus szerint az, hogy a Moody’s mégis leminősítette Magyarországot, fontos szerepet játszanak az eurózóna szkeptikus kilátásai, és emiatt a nemzetközi hitelminősítők csak a kockázatokat veszik észre, a lehetőségeket nem.
Az Európai Unió legtöbb országával ellentétben három százalék alatti hiány és gazdasági növekedés várható jövőre, mégpedig az uniós átlag fölötti, vagy azzal megegyező mértékben. Ráadásul Magyarországon csökkenhet az államadósság, míg a legtöbb európai országban ennek növekedését várják – fejtette ki a képviselő.
Magyarország számára a kockázatot az jelenti, hogy mennyire tudja majd tartani hosszú távon a kijelölt makrogazdasági pályát. Erről kétségkívül nekünk kell meggyőznünk a gazdaság nemzetközi szereplőit és a hitelminősítő intézeteket is – jegyezte meg Rogán.
Csaknem 125 milliárd forintnyi hozam keletkezett a harmadik negyedév során a magán-nyugdíjpénztári befektetéseken, ezzel az idén már 240 milliárd forintnál is többet nyertek a „nyugdíjtőzsdén” a kasszák ügyfelei – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) friss adataiból.
A kormány a közszférának is juttatna a nyugdíjvagyonból, és a közigazgatás megerősítésére is költene - olvasható a Népszabadságban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.