A tanácskozáson - amelyen részt vett Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke is - a Magyarországgal szemben támasztott brüsszeli kívánalmakat vitatták meg - ismertette Rogán Antal.
Az elnökség rögzítette, hogy a kormánypártok nem támogatják a Brüsszel által preferált megszorításokat. Szó sem lehet a rezsicsökkentés visszavonásáról, a magánszemélyek és a kis- és középvállalkozások adóterheinek növeléséről, a nyugdíjak megadóztatásáról, a nyugdíjemelés eltörléséről, a családtámogatások csökkentéséről és a gyermekek utáni adókedvezmények felülvizsgálatáról sem - sorolta, hozzáfűzve, hogy a magyar kormányoldal kitart a munkahelyvédelmi akcióterv intézkedései mellett is.
"Ezen világos keretek között adott a Fidesz elnöksége mandátumot a kormánynak a Brüsszellel folytatandó tárgyalásokra" - nyomatékosította a frakcióvezető, aki kérdésre közölte: ha ezen intézkedések bevezetése lenne az ára a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésének, akkor sem engedne belőlük a kormánytöbbség.
Rogán Antal budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: az elnökségi megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a magyar kormány és a brüsszeli bizottság költségvetési deficitre és más gazdasági mutatókra vonatkozó előrejelzései még soha nem álltak olyan közel egymáshoz, mint most, ami lehetőséget jelent a hosszú évek óta zajló túlzottdeficit-eljárás lezárására. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy az Európai Unió visszaél hatalmával Magyarországgal szemben - mondta. Utóbbit azzal magyarázta, hogy Magyarország tavaly az uniós tagállamok közül a hetedik legalacsonyabb költségvetési deficitet érte el, alacsonyabbat, mint például Málta, amelyet kiengedett az unió a túlzottdeficit-eljárás alól, vagy mint például Románia, amely esetében idén szüntethetik meg az eljárást. Hozzátette, Magyarország nagyságrendekkel jobb hiányadatot produkált azoknál az államoknál is, amelyek több év türelmet kaptak az EU-tól.
Magyarországgal szemben mégis további követeléseket támasztanak - folytatta -, ami egyértelművé teszi, hogy az ország elleni eljárásnak politikai, nem pedig szakmai tartalma van. Úgy tűnik, a brüsszeli bürokráciában "értő fülekre találnak a nagyvállalati lobbiérdekek" - fogalmazott a frakcióvezető, aki szerint Magyarországot azért támadják, mert rezsit csökkent a nagy cégek profitjából, továbbá adóztatja a bankokat és a multinacionális vállalatokat. Megismételte azt a véleményét, hogy Magyarországgal szemben nem túlzottdeficit-, hanem rezsieljárás zajlik Brüsszelben. Szerinte ez azzal támasztható alá, hogy a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére vonatkozó kívánalmaknak Magyarország az elmúlt években lényegében eleget tett.
Brüsszelben azonban a megszorítások útját preferálják, így az uniótól azok az országok kapnak türelmet, amelyek a megszorítások útjára lépnek - mondta Rogán Antal, megerősítve: a magyar kormányoldal szerint erről az útról bebizonyosodott, hogy nem járható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.