Wolfgang Münchau, az FT szerzője úgy vélte, az EFSF gyakorlatilag olyan, mind egy hatalmas CDO, AAA-s minősítéssel. Az EU hatalmas pénzügyi mentőszervezetét mindhárom nagy minősítő a legmagasabb rangra sorolta, ez pedig segít majd a hitelköltségek alacsonyan tartásában, de nem ingyen.
A lap megfogalmazása szerint az EFSF ugyanis túl sok járulékos eszközzel dolgozik, hogy kiérdemelje a tripla A-s minősítést. Ennek keretében például a kibocsátandó kötvények 120 százalékára kell garanciát vállalnia. A Barclays Capital számításai szerint így az állítólag rendelkezésre álló, 440 milliárd eurós kötvényalap valójában csak 250 milliárd eurót jelent. Ráadásul minél több ország részesül az alapból, annál jobban növekszik a szervezetre eső garanciális teher, hiszen a segélyezett országok értelemszerűen nem tartoznak a garantőrök közé.
Itt szóba kerülhet a kamat kérdése is: az EFSF számára fizetendő kamatot úgy határozzák meg, hogy az fedezze a kölcsön költségeit, és egyben a garantőr tagállamoknak is nyújtson bizonyos marzsot. Csakhogy a garantőrök mindegyike megfizeti az "AAA" minősítés megszerzésének költségeit, mivel nem a kölcsön minden eleme után kell fizetniük, és nem csak a konkrétan kiutalt összeg után. A Barclays számításai szerint ez évente plusz 150 bázispontos hitelköltséget jelent.
Münchau úgy kalkulál, hogy az EFSF-et igénybe vevők összesen 8 százalékos hitelkamatot fizethetnek, miközben a bajba jutott Görögország mindössze 5 százalékos kamatért kapott hitelt az IMF-től. Vagyis ettől a szervezettel sem olcsón, sem könnyen nem lehet hitelt szerezni, és a garantőr államok a hitelt felvevők kárára járnak jól a tranzakciókkal. Az sem lényegtelen, hogy az egész szervezet összedőlhet, ha leminősítenek egy olyan fontos résztvevőt, mint Franciaország vagy Németország. Az EFSF tehát nem ment meg semmit – olvasható az FT Alphaville-ben, és nem véd meg egy újabb krízistől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.