BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorsdöntő nap előtt Itália

„Forró” gazdasági helyzetben bukhat meg a kormány a mai bizalmi szavazáson

Az eurózóna adósságválságának közepében találhatja magát Olaszország, ha a törvényhozás megszavazza ma a kormány elleni bizalmatlansági indítványt. Legalábbis erre figyelmeztetett Silvio Berlusconi miniszterelnök, akinek le kellene mondani, ha akár az alsó-, akár a felsőházban többségbe kerülnek a távozását szorgalmazó képviselők. A szenátusban nem fenyeget ez a veszély, az előzetes esélylatolgatások szerint viszont az alsóházban mindössze egy-két szavazaton múlhat a kormány sorsa.

A mai bizalmi szavazás annak a több hónapja tartó politikai felfordulásnak lesz a tetőpontja, amely Berlusconi és egykori fő szövetségese, Gianfranco Fini júliusi szakításával kezdődött; a kormánynak azóta nincs többsége az alsóházban. A piacok mind ez idáig viszonylag nyugodtan viselték a bizonytalanságot, amihez az is hozzájárult, hogy a jövő évi költségvetésre már a parlament mindkét háza áldását adta. Ez pedig a Giulio Tremonti pénzügyminiszter nevével az elmúlt két évben is fémjelzett fiskális szigort viszi tovább: az elkövetkező három évre 25 milliárd eurós megtakarítást irányoz elő, így a deficit az idei 5-ről jövőre a GDP 3,9, majd 2012-ben 2,7 százalékára mérséklődhet.

Bár Görögország után Olaszországnak van a legrosszabb eladósodottsági mutatója az eurózónában, a befektetők egyelőre megkímélték az Írországot, Portugáliát és Spanyolországot is ért „támadásoktól”. A Tremonti-féle szigornak köszönhetően ugyanis a költségvetési helyzet az eurózóna legtöbb országához képest sokkal kisebb mértékben romlott a válság hatására, nem omlott össze az ingatlanpiac, és egyetlen bank sem szorult állami segítségre.

A háztartások és a vállalatok összesített adóssága a GDP mintegy 125 százalékára rúg, ez jóval enyhébb sebezhetőséget jelent, mint Spanyolország 210, Portugália 240 vagy Írország 280 százaléka. Az olasz háztartások ráadásul a megtakarítások terén is jól teljesítenek: pénzügyi összvagyonuk a GDP kétszeresét teszi ki, szemben a 150 százalékos spanyol és ír, illetve a mindössze 100 százalékos görög mutatóval. Mindez azt is jelenti, hogy az államadósság nagy része hazai kézben van: a külföldi tulajdon 50 százalékos aránya a legalacsonyabb az eurózónában, így a nemzetközi befektetők hirtelen portfólióátrendezései nem jelentenek akkora kockázatot. Az olasz mutatók a kereskedelmi és pénzügyi mozgások területén is jónak mondhatók, hiszen a folyó fizetési hiány nem éri el a GDP 3 százalékát, miközben Spanyolország és Portugália esetében 10 százalék körül van.

Bőven vannak azonban megoldandó problémák, amelyek kezelését alaposan megnehezítené a kormány bukása, de még inkább az, hogy egy előre hozott választás sem kecsegtetne a mostaninál stabilabb vezetés lehetőségével. Ezekről nemrég Mario Draghi, a központi bank elnöke adott meglehetősen lehangoló áttekintést: szerinte a nem elég hatékony munkaerő- és szolgáltatási piacok, illetve a globális piacon versenyképtelen, kis cégek uralta gazdasági körülmények között Olaszországot a leszakadás veszélye fenyegeti. Reuters

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.