Az előzetes várakozásoknál kisebb mértékű, negyed százalékpontos kamatcsökkentést hajtott végre a jegybank monetáris tanácsa. Az irányadó kamatszint 6,25 százalékos szintre mérséklődött ezzel, az utóbbi években csak egyszer, 2006 során volt ennél alacsonyabb a ráta, de csak negyed százalékponttal. Most viszont szakértők szerint akár 6 százalék alá is csökkenhet a kamat, de azért vannak kockázatok ezzel kapcsolatban. Az inflációs és reálgazdasági kilátások változatlanul alacsonyabb szintet indokolnának, ám pénzügyi sebezhetőségünk még mindig túl magas.
A nemzetközi pénzpiacokon látható folyamatokkal magyarázta Simor András jegybankelnök a várakozásoktól elmaradó kamatcsökkentést. Hozzátette: ettől a lépéstől még kiszámítható maradt a jegybank, éppen azért, mert a nemzetközi feltételek változására reagált. A kiszámíthatóság ugyanis nem azt jelenti, hogy bármi történik, ugyanazt csinálja az MNB, mint korábban – érvelt.
A kamatdöntő ülésen két javaslatot tárgyalt a monetáris tanács: volt egy 50 bázispontos javaslat is, de a lefolytatott vita után túlnyomó többséggel a negyed százalékpontos mérséklés mellett döntött a tanács. Az elmúlt hónap eseményeit áttekintve a reálgazdasággal kapcsolatban nem láttak új fejleményeket.
A kockázati felárunk növekedett, a forint gyengült, és a devizakötvények hozama is emelkedett. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy bár Magyarország sokat tett az egyensúlytalanságok leküzdésére, még mindig sérülékeny, ezért a kedvezőtlen külső hatások nyomán érzékenyebben reagálnak a hazai pénzpia-cok, mint máshol. A negatív nemzetközi események között említette Simor többek közt Görögország leminősítését és a dubaji adósság-visszafizetési problémákat.
Az utóbbi napokban fellángoló, az euróbevezetéssel és az ERM II-höz történő csatlakozással kapcsolatos kérdésben a jegybank álláspontja változatlan: az euró mielőbbi bevezetését szorgalmazzák, de konkrét céldátumot nem jelöltek még ki – válaszolta Simor lapunk kérdésére. Szerinte ez inkább a kormány feladata, a pontos időpont pedig nagyban függ az elkötelezettségüktől. Azt is számításba kell azonban venni, hogy jelenleg egyetlen euróbevezetési kritériumot sem teljesítünk – emelte ki, hozzátéve: az inflációs feltételt várhatóan 2011-ben érjük majd el.
Helyesli a tanács döntését Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza, ugyanakkor meglepetésnek is tartja. Érthető az óvatosság, hiszen a választások közeledte és egyéb tényezők miatt is hektikusabb mozgások várhatók a hazai pénzpiacokon – fejtette ki lapunknak a szakértő. Azt azonban túlzásnak véli, hogy kiszámítható lett volna a lépés, rámutatva, hogy néhány tanácstag legutóbb még 75 bázispontos kamatvágásra szavazott. Az világos, hogy milyen pilléreken nyugszik a jegybank mérlegelése, de hogy ezekre milyen érzékenyen reagálnak, az nem tudható pontosan – fűzte hozzá. A továbbiakban 25 bázispontos lépésekre számít a szakértő, de hogy hol lesz a kamatpálya alja, azt számos, zömmel külső tényezőtől teszi függővé. Azt mindenképpen pozitívan értékeli Kondrát, hogy így több tere maradt a kamatcsökkentés folytatására az MNB-nek, és nem kell feltétlenül a választások előtt leállnia.
Nagyjából a piaci várakozásoknak megfelelő volt a jegybank lépése – mondta ezzel szemben Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Az induló kamatszint sem volt már magas, így az is indokolta az alacsonyabb lépcsőfokokra váltást – tette hozzá. A szakértő szerint a kamatfolyosó előző havi kiszélesítése is azt jelezte, hogy vissza kíván térni a normál üzemmenethez az MNB, ahhoz pedig inkább a negyed százalékpontos kamatvágási ütem tartozik. Abban az esetben, ha Görögország és más, az eurózóna perifériáján lévő ország problémái nem eszkalálódnak, akkor folytatható a szakember szerint a kamatvágás a most látott ütemben. Az azonban, hogy a hosszú lejáratú állampapírok hozama alig csökken, azt jelzi, hogy a piac nem árazott be tartósan alacsony kamatokat. Ez arra is figyelmeztet, hogy a korábbiaknál lényegesen kevesebb külföldi forrás juthat a jövőben az ország finanszírozására – emelte ki a szakértő.
Összességében így vélekedtek londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank 0,25 százalékpontos kamatcsökkentő döntése után.
Összességében így vélekedtek londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank 0,25 százalékpontos kamatcsökkentő döntése után.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.