Az Európai Unió és az IMF tisztségviselői megszakították az előkészítő tárgyalásokat a magyar kormánnyal egy pénzügyi biztonsági hálóról. Miért? – teszi fel a kérdést a The Economist. A Parlamentben, ahol a Fidesz kétharmados többséggel bír, felgyorsították a jegybanktörvény elfogadását, valamint a központi bank Monetáris Tanácsának kibővítésének tervét.
Amadeo Altafaj-Tardio, az EU gazdasági és monetáris ügyelkért felelős biztosának szóvivője azt mondta, hogy az új jegybanktörvény aláássa a központi bank függetlenségét. Az IMF osztja ezt a nézetet, mert szerintük a független központi bank egyik alapköve a megbízható gazdasági irányításnak.
A tervek szerint Orbán Viktor miniszterelnök egy harmadik alelnököt nevezhetne ki a központi bankba. Ugyanakkor a Fidesz képviselőinek javaslata alapján összevonnák a jegybankot és a PSZÁF-ot egy új szervezetben.
A The Economist idézi Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank elnökét, aki azt mondta, hogy a harmadik alelnök egy „politikai komisszár” lenne. Hozzátette, az új törvény egy lépés a központi bank függetlenségének végső felszámolásának útján. A kormány támogatói szerint Gyurcsány Ferenc, a volt szocialista miniszterelnök is beavatkozott a jegybank függetlenségébe, és kibővítette a Monetáris Tanácsot.
Matolcsy György szerint semmi sem indokolja a központi bank függetlenségének féltését. A Hír TV-ben, amely kormánypárti csatorna, a tárcavezető elmondta, hogy folytatják a jegybanktörvény vitáját.
A The Economist felidézi, hogy a kormányhoz közeli személyeket neveztek ki az Állami Számvevőszékbe, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságba, új Költségvetési Tanácsot állítottak össze. A tisztségviselők szerint a kinevezettek függetlenek, és a magyar demokrácia biztonságban van.
Ellenzéki politikusok, az EU és az Egyesült Államok ugyanakkor nem ért egyet ezzel. Úgy látják, hogy a kormányzat megpróbálja csökkenteni a központi bank függetlenségét, és a Fidesz folyamatosan aláássa az intézmények függetlenségét; valamint eltávolítják a fékeket és az ellensúlyokat, amelyek a legtöbb európai országban megtalálhatók.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta az EU-IMF előzetes tárgyalások megszakadása kapcsán, hogy a tisztségviselők haza akartak menni karácsonyozni, és inkább otthon várják a kis Jézust, mintsem Budapesten.
Budapesten azzal viccelnek, hogy a magyar jogalkotási folyamat a következőképp működik: A miniszterelnöknek van egy ötlete reggel, Matolcsy bejelenti délután, és a hét végére Lázár keresztülviszi a parlamenten, amiből hétfőre törvény lesz. Ez ugyan túlzás, de nem nagyon – zárul a The Economist cikke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.