A napokban Tokióban többek között üzletemberekkel is tárgyaló Takács Szabolcs elmondta: az utóbbi hónapok során ismét felélénkült a japán befektetők érdeklődése Magyarország iránt, amelynek eredményeképpen összességében mintegy 450 millió euró értékű, több mint ezer munkahelyet eredményező új beruházást jelentettek be a szigetországi cégek.
A dízelautók számára kerámia alapú szűrőket gyártó Ibiden két beruházást valósít meg: Dunavarsányban a 48 millió euró nagyságrendű bővítés 200 új munkahelyet, míg az 52 millió euró értékű új projekt 120 fő számára biztosít majd foglalkoztatást Gödöllőn.
A Bridgestone tatabányai gépjárműabroncs gyártóegységének 237 millió eurós bővítése 500 új munkahelyet teremt, háromszorosára növelve termelési kapacitását. A Japan Synthetic Rubber a gumigyártáshoz használatos butadién üzemét 105 millió euró értékben Tiszaújvárosban építi meg, mellyel 160 új munkahelyet hoz létre. Az autóipari edzett üveggyártó Asahi Glass 7 millió euró volumenű beruházása további 70 fő foglalkoztatását teszi lehetővé Tatabányán, ezzel negyedével növelve gyártókapacitását. A Konica Minolta a Pátyi M1-es Ipari Parkban 10 millió eurós beruházás révén alakította ki 5000 m2 alapterületű logisztikai bázisát, mellyel közvetlenül 30 új munkahelyet létesít.
A csütörtöktől hétfőig Japánban tárgyaló Takács Szabolcs kétoldalú megbeszéléseket folytatott a külügy-, a pénzügy- és gazdasági minisztérium, valamint a japán üzleti körök képviselőivel. Emellett megnyitotta az „Invest in Hungary” címmel rendezett üzleti és befektetési fórumot, amelyen mintegy 250 japán üzletember vett részt. A rendezvény célja a magyar üzleti környezet bemutatása és a nagybefektetők beruházási szándékainak ösztönzése volt.
Takács Szabolcs kiemelte: a keleti nyitás jegyében Magyarország Japánnal is az eddiginél szorosabbra kívánja fűzni gazdasági kapcsolatait. Ennek jegyében Orbán Viktor kormányfő a tervek szerint jövőre ellátogat a szigetországba.
„Tovább erősödhetnek a kétoldalú gazdasági kapcsolatok, ha Japán megköti a szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, amelynek tárgyalása november végén kezdődhet meg ” – mondta a helyettes államtitkár.
A Magyarországon működő több mint 130 japán vállalat közvetlenül mintegy 23.500 embert foglalkoztat. A gépjárműipari befektetések területén a német mögött a japán beruházások a legjelentősebbek.
A Magyarországon befektetett japán tőkeállomány összege 2,5-3 milliárd euróra becsülhető – tájékoztatta lapunkat a HITA. Az MNB statisztikája egymilliárd eurónál is kevesebb japán FDI-t mutat, azonban a jegybank metodikája nem japán befektetésként veszi figyelembe a japán cégek európai központjain keresztül megvalósuló beruházásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.