BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb japán befektetések jöhetnek Magyarországra

Közel egy tucatnyi japán vállalattal folytatnak megbeszéléseket a napokban a nemzetgazdasági tárca és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szakértői, amelyek azt fontolgatják, hogy a közeljövőben Magyarországon hajtanak végre többek között gyártóbázisok létesítésére is vonatkozó befektetéseket – nyilatkozta lapunknak a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára.

A napokban Tokióban többek között üzletemberekkel is tárgyaló Takács Szabolcs elmondta: az utóbbi hónapok során ismét felélénkült a japán befektetők érdeklődése Magyarország iránt, amelynek eredményeképpen összességében mintegy 450 millió euró értékű, több mint ezer munkahelyet eredményező új beruházást jelentettek be a szigetországi cégek.

A dízelautók számára kerámia alapú szűrőket gyártó Ibiden két beruházást valósít meg: Dunavarsányban a 48 millió euró nagyságrendű bővítés 200 új munkahelyet, míg az 52 millió euró értékű új projekt 120 fő számára biztosít majd foglalkoztatást Gödöllőn.

A Bridgestone tatabányai gépjárműabroncs gyártóegységének 237 millió eurós bővítése 500 új munkahelyet teremt, háromszorosára növelve termelési kapacitását. A Japan Synthetic Rubber a gumigyártáshoz használatos butadién üzemét 105 millió euró értékben Tiszaújvárosban építi meg, mellyel 160 új munkahelyet hoz létre. Az autóipari edzett üveggyártó Asahi Glass 7 millió euró volumenű beruházása további 70 fő foglalkoztatását teszi lehetővé Tatabányán, ezzel negyedével növelve gyártókapacitását. A Konica Minolta a Pátyi M1-es Ipari Parkban 10 millió eurós beruházás révén alakította ki 5000 m2 alapterületű logisztikai bázisát, mellyel közvetlenül 30 új munkahelyet létesít.

A csütörtöktől hétfőig Japánban tárgyaló Takács Szabolcs kétoldalú megbeszéléseket folytatott a külügy-, a pénzügy- és gazdasági minisztérium, valamint a japán üzleti körök képviselőivel. Emellett megnyitotta az „Invest in Hungary” címmel rendezett üzleti és befektetési fórumot, amelyen mintegy 250 japán üzletember vett részt. A rendezvény célja a magyar üzleti környezet bemutatása és a nagybefektetők beruházási szándékainak ösztönzése volt.

Takács Szabolcs kiemelte: a keleti nyitás jegyében Magyarország Japánnal is az eddiginél szorosabbra kívánja fűzni gazdasági kapcsolatait. Ennek jegyében Orbán Viktor kormányfő a tervek szerint jövőre ellátogat a szigetországba.

„Tovább erősödhetnek a kétoldalú gazdasági kapcsolatok, ha Japán megköti a szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, amelynek tárgyalása november végén kezdődhet meg ” – mondta a helyettes államtitkár.

A Magyarországon működő több mint 130 japán vállalat közvetlenül mintegy 23.500 embert foglalkoztat. A gépjárműipari befektetések területén a német mögött a japán beruházások a legjelentősebbek.

A Magyarországon befektetett japán tőkeállomány összege 2,5-3 milliárd euróra becsülhető – tájékoztatta lapunkat a HITA. Az MNB statisztikája egymilliárd eurónál is kevesebb japán FDI-t mutat, azonban a jegybank metodikája nem japán befektetésként veszi figyelembe a japán cégek európai központjain keresztül megvalósuló beruházásokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.