A magyar államadósság törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felár 297,5 bázispontra emelkedett csütörtökön, a konvergenciaprogram bejelentését követően a legmagasabb szintre.
Egy hónap alatt 40 bázisponttal emelkedett Magyarország csődkockázata, három hónapos időtávban 26 bázispontos emelkedés látható a Bloomberg adatai alapján.
Az elmúlt napokban a régiós országok csődkockázata is emelkedett, így elsősorban a nemzetközi befektetői környezet és a kilábalás lassulását valószínűsítő okok állnak e mögött. Azonban szembetűnő: a magyar államadósság fizetésének leállási kockázata március után, a költségvetési kiigazítás program bemutatásával sem tudott szignifikánsan 250 bázispont alá ereszkedni.
A lengyel csődkockázat 166 bázisponton áll, Csehország adósságfizetésének leállása ellen köthető biztosítási felár 88 bázispontos értéket mutat jelenleg, míg Románia valamivel 280 bázispont felett áll.
A tavaly év végi 400 bázispontról jelentősen csökkent Magyarország csődjének kockázata, azonban az adatokból kitűnik, hogy a költségvetési kiigazítási programot jelentős kockázatok övezik.
A Fitch hitelminősítő intézet negatívról stabilra változtatta korábban hazánk „BBB-” besorolási szintjét, vagyis nem valószínű, hogy a befektetésre nem ajánlott „bóvli” kategóriába süllyesztené hazánkat. A Moody’s és a Standard & Poor’s nem előlegezte meg a bizalmat a Széll Kálmán-tervnek: továbbra is negatív kilátással hagyták Magyarországot a befektetési sáv alsó határán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.