A Spiegel által megszellőztetett IMF-tanulmány három lehetőséget említ a probléma orvoslására: vagy a görög állam hajt végre az eddiginél is keményebb megszorításokat, vagy az ország külföldi hitelezői vállalnak be még nagyobb veszteségleírást, vagy az euróövezeti országok tesznek be még több pénzt a görögmentő kalapba. Arról már korábban szivárogtak ki hírek, hogy a görög kormány ötven százalék helyett hetvenszázalékos adósságelengedést szeretne elérni hitelezőinél.
A DPA hírügynökség szerint január közepére megegyezés születhet a kérdésben, egyelőre azonban kérdéses, sikerül-e érvényesíteni akaratát a kabinetnek, illetve hány befektető hajlandó belemenni az elvileg önkéntes adósságleírásba. A valutaalap véleményét a görög gazdasági helyzet romlásával indokolta – a GDP még 2012-ben is három százalékkal zsugorodhat a tavalyi mintegy hatszázalékos mínusz után –, ráadásul sem az adókból, sem a privatizációkból nem folyt be annyi bevétel, mint várták.
A trojka – az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) – egyébként január 16-án látogat ismét Athénba, hogy értékelje a helyzetet és döntsön a további lépésekről. Görögországot jelenleg még az első, 110 milliárd eurós hitelcsomagból finanszírozza a nemzetközi közösség: a következő, ötmilliárd eurós részletet márciusban kellene megkapniuk a helléneknek.
Ennek azonban az a feltétele, hogy az új kormányfőnek, Lukasz Papademosznak sikerüljön keresztülvinni a legújabb megszorításokat, például további adóemeléseket és a nyugdíjak csökkentését.
Papademosz már év elején arra figyelmeztette a görög társadalmat, hogy továbbra is fennáll a „rendezetlen, katasztrofális államcsőd” veszélye, a következő három hónap pedig „különösen kritikus lesz”. Megjegyezte azt is, hogy a dolgozóknak újabb fizetéscsökkentést kell majd lenyelniük a takarékossági célok teljesítése érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.