BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga: Beszéltek az IMF-fel a kormányzati "nem"-kampányról

Miközben Varga Mihály Tokióban tárgyalt a Nemzetközi Valutaalappal, a magyar kormány IMF-ellenes kampányba fogott. Az [origo] információi szerint a lépés az utolsó cseppek egyike lehetett a pohárban, a Valutaalapnál már csak akkor fognak foglalkozni Magyarországgal, ha gyökeres gazdaságpolitikai fordulatot látnak. A legutóbbi megszorítások szerintük nem ezt bizonyítják.

Elmérgesedett a viszony a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között, az IMF-nél házon belül már arról beszélnek, hogy gyakorlatilag szakítottak a magyar féllel - ez rajzolódik ki azokból a beszélgetésekből, amelyeket az [origo] folytatott kormányzati emberekkel, a Valutaalapon belüli folyamatot ismerő, a tárgyalásokra rálátó forrásokkal.

Az IMF-en belül többen úgy élték meg eddig is, hogy a kormány nem is akar megállapodni, a török kártyát játssza. Az volt a benyomásuk, hogy Orbán Viktor és csapata így akarja fenntartani a jó piaci hangulatot, és próbálja kihúzni az időt a 2014-es választásokig, anélkül, hogy a megállapodás megkötését bevállalná.

A két héttel ezelőtti, október 9-14. közötti, tokiói IMF-közgyűlésen történtek azonban kulcsfontosságúaknak bizonyulhatnak a csigalassúsággal haladó tárgyalás-előkészítő folyamatban.

A közgyűlés első napjának reggelén árasztotta el ugyanis a nyomtatott és az online sajtót az IMF-ellenes médiakampány. A lap forrásai egybehangzóan állították: a hatás Tokióban sem maradt el. Komolyan a szőnyeg szélére állította a Valutaalap európai térségért felelős vezetője és egyik vezérigazgató-helyettese a szervezettel tárgyaló Vargát és Pleschingert.

Informátoraik szerint a Valutaalap csak abban az esetben jön vissza Budapestre, ha gyökeres gazdaságpolitikai fordulatot lát. (Januárban jön egy küldöttség, de függetlenül a hiteltárgyalásoktól, az évenkénti, minden IMF-tagországra érvényes átvilágításra érkezik néhány szakértő a fővárosba.)

Az IMF-nél úgy látják, az államadósság hosszú távú finanszírozhatóságát most leginkább az eltűnt növekedés veszélyezteti, Orbán és Matolcsy György csomagjai tovább rontanak a helyzeten, hiába hozzák lejjebb a hiányt. A Valutaalap a szintén most bejelentett intézkedést, a bankadó szintjének fenntartását is rossz ötletnek gondolja.

Az IMF-nél ezek után kész tényként kezelik a szakítást, így élik meg - fogalmazott egyik nem kormányzati forrásuk. A Valutaalap mostantól várhatóan nem lesz partner a hivatalos hiteltárgyalások előkészítő konzultációiban sem. "Magára hagyták a kekeckedő, szabadságharcot vívó kormányt, hogy tovább ne takarózhasson azzal, hogy esetleg az IMF-en múlik a továbblépés a magyar ügyben, meg amúgy is tudja jól a kabinet, mi kellene egy sikeres szándéklevélhez" - mondták az [origo]-nak.

Varga Mihály cáfol

Az EU/IMF-tárgyalások nem omlottak össze – mondta Varga Mihály, hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Reuters hírügynökségnek. A forint egy százalékos esett arra a lapértesülésre, hogy az IMF nem tárgyal tovább egy hitelkeretről Magyarországgal, és teljes gazdaságpolitikai fordulatot várnak.

"Júliusban sikerült elkezdeni a tárgyalásokat" – mondta Varga Mihály a hírügynökségnek, aki szerint azóta folyamatos a kapcsolat. A Reuters megkereste az IMF-et is, ám egyelőre nem reagáltak.

A nemzetközi szervezetek jelenleg a nemzetgazdasági miniszter által bejelentett költségvetési egyenlegjavító intézkedéseket értékelik – mondta Varga Mihály pénteken a távirati irodának.

Varga Mihály hozzátette, az IMF és a Világbank tokiói közgyűlésén a magyar delegáció tagjainak tárgyalásain óhatatlanul szóba került a médiakampány ügye, de a nemzetközi szervezetek professzionális módon állnak a tárgyalásokhoz, így az nem befolyásolja érdemben a hiteltárgyalások folytatását.

A tárca nélküli miniszter a cikkekre utalva elmondta: az féligazságokat, szubjektív megállapításokat tartalmaznak. "Hogy ez az újságírón vagy az információadón múlt, nem tisztem megállapítani" - fejtette ki.

Varga Mihály a folyó egyeztetésekről elmondta, hogy éppen ezen a héten tájékoztatta az IMF főtárgyalóját a nemzetgazdasági miniszter által az elmúlt héten bejelentett intézkedésekről. Most ezeket az új intézkedéseket értékelik - tette hozzá.

A magyar tárgyalódelegáció vezetője szerint nem várható, hogy azelőtt folytatódnának a tárgyalások, hogy az Európai Bizottság november 7-én nyilvánosságra hozza új, őszi makrogazdasági előrejelzéseit. "November 7-ig biztos, hogy érdemi dolog nem történik, addig szerintem a valutaalap is átvizsgálja döntéseinket" - fogalmazott a miniszter.

Varga szerint némi véleménykülönbség érzékelhető a két tárgyalópartner között. Az Európai Bizottság sokkal fontosabbnak tartja a három százalék alatti hiányt, míg a valutaalap inkább az intézkedések minőségére, a strukturális átalakításokra teszi a hangsúlyt – hangsúlyozta.

A magyar gazdasági és pénzügyi mutatók kedvező alakulását idézve Varga Mihály hangsúlyozta, ezek azt mutatják, hogy a kormány fontosnak tartja a pénzügyi egyensúlyt. "A kérdés az, hogy a növekedés ösztönzésére milyen lépések szükségesek, hiszen a magyar gazdaság egyik legnagyobb gondja, hogy a növekedés, nagyrészt külső okok miatt, jóval szerényebb, mint amit vártunk" - tette hozzá.

A miniszter szerint az IMF a hagyományos eszközöket preferálja, így júliusban a szociális támogatások lefaragására, a tömegközlekedés támogatásának csökkentésére, illetve helyi önkormányzatok támogatásának csökkentésére tett javaslatot, azaz "a kiadáscsökkentés volt a hangsúlyosabb".

Varga Mihály elmondta: a magyar kormány részére ezeket vetették fel, amellett, hogy olyan adók jogosultságát vitatták, mint amilyen a bankadó és a pénzügyi tranzakciós illeték. "Ebben vitánk van, ez nem új, azt júliusban is láttuk már, hogy ezekben eltérnek az álláspontok" - közölte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.