BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga: itt a helyünk - Exkluzív interjú a nemzetgazdasági miniszterrel

Magyarországnak a befektetésre ajánlott kategóriában van a helye mindenhol – mondta a Világgazdaságnak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, miután a Fitch felminősítette az országot. Szerinte a nagyobb költségvetési hiány sem fogja megakadályozni a hitelminősítésünk további javulását.

Több mint négy évet kellett várni arra, hogy kikerüljünk a bóvliból a Fitchnél. Miért tartott ennyi ideig, hogy újra befektetésre ajánljanak?
– Ha csak a hitelminősítőkön múlna a befektetés, akkor nagy bajban lennénk, de szerencsére a piacon és a befektetők döntésein múlik. A magyar gazdaság az elmúlt években 20 százalékos beruházási rátát tudott elérni a bruttó hazai termék arányában, és a piaci befektetőket sem zavarta, hogy a hitelminősítők elszakadtak a valóságtól, ez csak őket minősíti. A Fitch most érezte úgy, hogy már tarthatatlan az az értékelés, amit korábban adott az országról, és örömteli, hogy a piac meg tudta győzni a hitelminősítőt.

Mi lehetett az áttörés, ami miatt most újra befektetésre ajánlanak?
– Az a nyomás szakadt át, ami már évek óta volt a hitelminősítőkön. Több apró elem volt, ilyen a csökkenő államadósság, a kedvezőbb üzleti környezet, az államháztartási stabilitás és a bankszektor mérlegének javulása. Éppen a Világgazdaság írta meg, hogy bizonyos ágazatokban a hitelnövekedés milyen kedvezően javítja a bankok mérlegeit. Mindez összességében hozta el, hogy a Fitch javított a besoroláson.

A régiós országokban azért még pár szinttel jobbak a minősítések, mint nálunk.
– Van, ahol igen, de máshol nem. Horvátországnak és Szerbiának rosszabb, Szlovéniának pedig ugyanolyan.

De Lengyelországban például három szinttel jobb. Mi kellene ahhoz, és mennyi ideig tarthat, hogy eljussunk az ő kategóriájukba?
– Ahhoz, hogy Lengyelország szintjén legyünk, nem lett volna szabad 2010 előtt gazdaságpolitikai hibákat elkövetni. A lengyel gazdaság az EU-ban egyedül maradt a válság után is növekedésben. 2002-ben a kérdés az volt, hogy Szlovénia és Magyarország másokat megelőzve mikor csatlakozik az euróövezethez, de 2008-ban már az volt a kérdés, hogy mikor tudjuk újra utolérni a V4-eket. Ezt a hátrányt dolgozzuk le, és a kötvényhozamaink ma már egészen a tízéves lejáratig kedvezőbbek, mint a lengyeleké. A piac a magyar gazdaságot tízéves periódusban ugyanolyan kedvezően ítéli meg, mint a lengyelt, emiatt további hitelminősítői javulást várok.

Néhányan azonban azt mondják, hogy a másik két nagy minősítő, a Moody’s és a Standard & Poor’s keményebb lehet, mint a Fitch, mert jobban figyelembe vesznek olyan dolgokat, mint a gazdaságpolitika kiszámíthatósága. Ezért az elemzők úgy gondolják, többet kell várni, hogy feljebb kerüljünk náluk.
– A hitelminősítői világ nem csak ebből a három cégből áll. Vannak olyan ázsiai hitelminősítők, ahol folyamatosan befektetésre ajánlott kategóriában voltunk. Enélkül például a kínai jüankötvény-kibocsátást nem is tudtuk volta megtenni. Ott azt mondták, hogy a magyar gazdaság fundamentumai jók, a kilátások stabilak. Nem tudom, hogy a másik két nagy hitelminősítő mikor lép, de arra gondolhatunk, ha a három nagyból az egyik felminősített, akkor az befolyásolhatja a másik kettőt is.

Nem gondolja azt, hogy a költségvetési hiány jövő évi növekedése, a GDP-bővülés lassulása és a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak ügye majd befolyásolják ezeket a cégeket, ami megnehezíti a felminősítést?
– Ez a Fitchnél sem volt így. Mondhatták volna, hogy álljon meg a menet, várjunk még, de nem tették. Ha a makrogazdasági folyamatokat nézzük, akkor Magyarországnak egyértelműen a befektetésre ajánlott kategóriában van a helye. A 2017-es költségvetés elfogadása további megerősítést adhat a jobb minősítések felé, mert a több állami beruházás, az adócsökkentés és a bérfelzárkózás miatt növekszik majd a gazdaság. A lépéseknek kedvező hatásuk lesz a belső keresletre, ami stabilabbá fogja tenni a magyar gazdaság növekedését is. Azon dolgozunk, hogy az a két-három tényező, ami miatt szerényebb növekedés volt az első negyedévben, megváltozzon. A járműipar mellé más iparágaknak is fel kell zárkózniuk, a belső keresletnek még van tere a növekedésre, és a bérfelzárkózás sem veszélyezteti az egyensúlyi pozíciónkat. Szükség van az európai uniós források hatékonyabb felhasználására is. Úgy vélem, nincs olyan veszély, ami egy új költségvetési tervezést indokolna.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.