A feldolgozóipar beruházásai 13,2 százalékkal maradtak el a 2012 első negyedévi szinthez képest. „A gyógyszergyártás és járműipar esetében főként a tavalyi erős beruházási kedvhez viszonyítva csökkent a beruházások értéke” – magyarázta a kedvezőtlen adatot a Nemzetgazdasági Minisztérium.
„Összességében az látszik, hogy nincs fordulat az előző évek trendjében” – vélekedett Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője, akinek nincs túl optimista képe a növekedési kilátásokról. „Amíg a beruházások nem tudnak bővülni, addig gyengék maradnak a középtávú kilátások.”
2013 első negyedévében az energiaipar beruházásainak volumene 30,5 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakában mért szinthez képest. Ezt a hálózatbővítések és fejlesztések mérséklődése okozta – mutat rá a statisztikai hivatal. Mindez tükrözi az energiaszektor különadójának, valamint a rezsicsökkentésnek a negatív hatását is. A különadók hatása más szektorban is látszik. A Magyar Nemzeti Bank egyik jelentéséből az derült ki, hogy a különösen nagymértékű bankadóval terhelt pénzügyi szektor negatívan járul hozzá a GDP-hez.
A lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében a KSH szerint az ingatlanügyletek beruházásai 19,7 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest. Korábbi adatok szerint az idei első negyedévben 1123 új lakás építését regisztrálta a hivatal, 54 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 1383 volt, ami 36 százalékos csökkenés 2012 első három hónapjához képest. „Ezen a területen nem számítunk fordulatra a közeljövőben sem, a lakásépítések azonban lassan stabilizálódhatnak” – vélte Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
A nagy súlyt képviselő szállítás, raktározás ágazat beruházásai a jelentős járműbeszerzések ellenére 4,7 százalékkal csökkentek az időszakban. Az oktatási beruházások 14,8, a humán-egészségügyi és szociális ellátási beruházások 20,2 százalékkal estek vissza egy év alatt.
A jegybanki hitelprogram egyszeri lendületet adhat a beruházásoknak – mondta Gárgyán Eszter. Szerinte mégis idén összesen 2 százalékkal csökkenhetnek a beruházások. Samu János úgy látja, a következő években is komoly problémát fog okozni a beruházások hiánya, ami gyengíti a növekedési kilátásokat.
Néhány szektorban növekedést regisztráltak
A csökkenő tendencia ellenére hét nemzetgazdasági ágban növekedést mért a KSH. Víz- és hulladékgazdálkodás területén 38,7 százalékkal emelkedtek a beruházások a víztisztítási és csatornázási projektek eredményeképpen. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágazatban a beruházások 34,7 százalékos bővüléséhez az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojektek és a katasztrófavédelmi fejlesztések járultak hozzá. A bányászat, kőfejtés ágazat beruházásainak volumene 81,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a kőolaj- és földgázkitermelésben megvalósult egyedi nagyberuházás következtében. „A közszférában, valamint azokban a szektorokban bővültek a beruházások, ahol rendelkezésre álltak európai uniós források” – mondta lapunknak Gárgyán Eszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.