„Nem tűnik biztosítottnak” a szegedi szuperlézerprojekt jövője, ezért vizsgálat indul, ki a felelős – amióta az erről szóló közleményt kiadta a kormányszóvivői iroda, nem csillapodott a vita, ki kérhető számon a csúszásért. A vizsgálatnak jövő héten le kell zárulnia, ám már most minden fél tudni véli, ki a hibás. A Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság azt állítja, hogy Szegeden nem tettek meg minden azért, hogy jó ütemben haladjanak a beruházással, a csongrádi megyeszékhely vezetői szerint viszont a kormány nem tartotta be a saját maga által megszabott határidőket.
Ha az állami vezetők elkezdenek felelős után kutakodni, az első lépésért túl messzire biztosan nem kell menniük: a lézer ügyét kezelő Extreme Light Infrastructure (ELI) HU Nonprofit Kft. három résztulajdonosa közül az egyik maga a magyar állam. A másik kettő Szeged önkormányzata, illetve a Szegedi Tudományegyetem. Botka László, a város polgármestere erről a kormányközlemény megjelenése után azt mondta: e két tulajdonrész csak jelképes, a cég valójában Budapesten működik, az egyik minisztériumban, a vezetőjét pedig a kormány nevezte ki. Hogy a tényleges döntések hol születnek, azt persze nem egyszerű felderíteni, ám tény, hogy az ELI székhelyének címe hiába egyezik meg a Szegedi Tudományegyetemével, elsődleges elérhetőségként egy budapesti vezetékes telefonszámot talál a honlapjuk látogatója.
A beruházás körül egy lényeges változás történt az elmúlt hónapokban: létrejött a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság, amely az uniós fejlesztési források felhasználásáért felelős, így a szegedi projektet is szemmel tartja. A szervezet elnöke Orbán Viktor, a miniszterelnök mellett pedig két miniszter és egy államtitkár, Matolcsy György, Németh Lászlóné és Lázár János tagjai a bizottságnak. Lázár nevének megjelenése az érintettek közt sokak szerint pikáns szála az egyébként sem egyszerű történetnek. A volt hódmezővásárhelyi polgármester sok jelentős vitát vívott az elmúlt években a szegedi MSZP-s Botka Lászlóval, a felsőbb szintről érkező pénzek elosztásában pedig régóta természetes az érdekellentét a két szomszédos nagyváros közt.
A kormányzati vizsgálatot augusztus végéig kell lezárni. Azt a kormányközlemény is hangsúlyozza, hogy nem csupán Szegednek ér térségének, hanem egész Magyarországnak érdeke a sikeres beruházás. Azonban arról is írtak: „ha nem történik változás, akkor a projekt az előre tervezett 2015-ös időpontig biztosan nem valósul meg”.
Nem csak a tudomány nyerhet
A világ jelenlegi legnagyobbjánál ezerszer nagyobb teljesítménysűrűségű lézer, amelyet Szeged, Prága és Bukarest együttműködésében építenek meg, az EU legfontosabb tudományos projektjeinek egyike. A megépítés költsége Szegeden 245 millió euró, ám várhatóan 300 millió eurós bevételt is hozhat. 100-150 kutató érkezne Szegedre, ha elkészülne, több száz fős kiszolgáló személyzettel együtt. A tervbe vett tudományos központban pedig a helyi cégek is megjelenhetnének. Fontos fejlődést hozna az infrastruktúrában is: egy régi orosz laktanya most kihasználatlan helyét modernizálnák teljesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.