Az utóbbi hónapokban a munkaerő-kölcsönzés vált a német foglalkoztatás motorjává – állapítja meg a Financial Times Deutschland. Az ideiglenes dolgozókat közvetítő cégeknél jelenleg 146 ezerrel több foglalkoztatottat tartanak nyilván, mint egy évvel ezelőtt; eközben a német gazdaság egészében stagnál a munkavállalók száma. Stefan Bielmeier, a Deutsche Bank elemzője szerint arról van szó, hogy a jövő januárra beígért áfaemelés miatt a német fogyasztók előre hozzák a vásárlásaikat, és ezt a pluszkeresletet ideiglenes létszámbővítéssel igyekeznek kielégíteni a vállalatok.
Elga Bartsch, a Morgan Stanley szakértője azonban úgy véli: a rövid távú hatások dacára a német munkaerőpiac tartós javulását is előrevetítheti az, hogy nőtt a kereslet az ideiglenes munkaerő iránt. Azokban az államokban ugyanis, amelyekben régóta nagy szerepük van a „kölcsönzött” dolgozóknak (ilyen például Franciaország), az ágazat expanzióját rendszerint a munkaerőpiac egészének javulása követi. Ez pedig a németországi konjunktúrának is jót tenne, hiszen a viszonylag magas munkanélküliség miatt bekövetkezett fogyasztói bizonytalanság régóta visszafogja a gazdaságot.
A munkaerő-kölcsönzés valóban egyre nagyobb szerepet tölt be világszerte, mivel a rövid távon foglalkoztatottak megkönynyítik a konjunkturális ingadozásokhoz való alkalmazkodást. A Reuters szerint egyedül az Egyesült Államokban tízmillió embernek adnak munkát a munkaerő-kölcsönző cégek; elsősorban az egészségügyben és a különböző üzleti szolgáltatások piacán jelentős a szerepük, de a gazdaság szinte minden területén igény van több-kevesebb „kölcsöndolgozóra”. Számuk a legfrissebb hivatalos adatok szerint folyamatosan nő, jelenleg mintegy négy százalékkal haladja meg a tavaly júliusit.
Az ideiglenes foglalkoztatás jelentőségét jól érzékelteti, hogy Nagy-Britanniában egész ágazatok felzúdulását váltotta ki az, hogy a kormány meg akarja szüntetni a munkaerő-kölcsönző cégeknek a kiközvetített emberek bére utáni áfakedvezményét. A bankok, biztosítók és más munkaadók számára évente több millió font pluszterhet jelentene a kedvezmények eltörlése – idézi Ann Swaint, a műszaki szakembereket kölcsönző vállalkozások szövetségének vezérigazgatóját a Financial Times. Az egészségügyben, az oktatásban és a nonprofit szektorban is alaposan megéreznék a tervezett változást.
A legfelső vállalatvezetésben a „super temping” néven emlegetett jelenség sikerének a titka, hogy a rövid időre felvett menedzsereknek meghatározott időn belül kell eredményeket produkálniuk. A vállalatvezetők kölcsönzésének szokása távolról sem csak Észak-Amerikában és Európában terjedt el. Az indiai Business Line szerint a szubkontinens gyorsan növekvő gazdasága is egyre több ilyen szakemberre tart igényt.
A legfelső vállalatvezetésben a „super temping” néven emlegetett jelenség sikerének a titka, hogy a rövid időre felvett menedzsereknek meghatározott időn belül kell eredményeket produkálniuk. A vállalatvezetők kölcsönzésének szokása távolról sem csak Észak-Amerikában és Európában terjedt el. Az indiai Business Line szerint a szubkontinens gyorsan növekvő gazdasága is egyre több ilyen szakemberre tart igényt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.