Az emberek közel 35 százaléka él anyagi nélkülözésben, ami alacsonyabb, mint a tavalyi arány, hiszen akkor tízből négy ember tartozott ebbe a kategóriába – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ennyien nem jutnak hozzá az anyagi javak legfontosabb kilenc tétele közül háromhoz: a legnagyobb probléma a váratlan kiadások fedezete, de a lakosság több mint fele nem tud egy hétre nyaralni menni, és mindig sokan vannak, akiknek az asztalára nem juthat kétnaponta hús.
Súlyos anyagi deprivációban tízből ketten élnek – ez azt jelenti, hogy a kilenc tételből négyet nélkülöznek –, ám ez is több mint 4 százalékpontos csökkenés egy év alatt. A 2009 óta folyamatosan és drasztikusan romló szegénységi és egyenlőtlenségi adatok után azonban nem nehéz javulást felmutatni. Egy év alatt 360 ezer fővel csökkent a társadalmi kirekesztésnek vagy a szegénység kockázatának kitettek száma, így már „csak” 2 millió 740 ezer emberről van szó, ez a teljes népesség 28,2 százaléka. Az Európai Unió lakosságának 24,4 százaléka élt társadalmi kirekesztésben vagy szegénységben – azaz Magyarország rontja az átlagot –, ők azok, akik keveset dolgoznak, nehezen jutnak hozzá az anyagi javakhoz, vagy a jövedelmük jelentősen elmarad az átlagtól.
A magyar lakosság 15 százalékának a jövedelme nem éri el a medián 60 százalékát, és ebben évek óta nincs változás. A KSH szerint a tavalyi tíz százalékról az idei évre 7,1-re csökkent a „munkaszegények” aránya, de ebben kulcsszerepet játszik, hogy segély helyett közmunkára küldik az embereket – ami cseppet sem javít anyagi helyzetükön. A hivatal mégis úgy kalkulál, hogy egy év alatt 166 ezren „kikerültek a legreménytelenebb helyzetben lévő rétegből”, ahol így már csak 293 ezren vannak. Őket egyszerre érinti a nélkülözés, keveset dolgoznak, és rendkívül alacsony a jövedelmük. Erősen kétséges, hogy ilyen sok ember kikerült volna a mélyszegénységből – inkább arról lehet szó, hogy a közfoglalkoztatottak már nem számítanak az alacsony munkaintenzitásúak közé, pedig semmivel sincsenek jobb anyagi helyzetben, mint amikor korábban segélyt kaptak. (Hasonló folyamatokat láthatunk a foglalkoztatási statisztikákban: a munkanélküliség évtizedes mélyponton áll, 6,4 százalékon, közmunkaprogramok nélkül azonban tíz százalék feletti lenne a ráta.)
A Gini-index és az S80/S20-mutató (felső és alsó jövedelmi ötödök hányadosa) sem mutat javulást az utóbbi években. A 2000-es évek második felében csökkentek a jövedelmi egyenlőtlenségek, 2009 után azonban jelentős növekedést láthattunk. Az egyenlőtlenség növekedése a Gini-index szerint csak tavaly állt meg, habár a világgazdasági válságot már régen magunk mögött hagytuk.
Az idősebbek elégedetlenebbek
Az emberek 28 százaléka nagyon elégedett az életével, míg 5,2 százalék volt nagyon elégedetlen – derült ki a KSH felméréséből. Idén a felnőtt lakosság elégedettsége egy 0-tól 10-ig terjedő skálán 6,1 pontos átlagértéket adott ki, ami lényegében nem változott a két évvel korábbihoz képest. Az élettel való elégedettség a fiatal felnőttek körében a legmagasabb, ami a 45–54 éves korcsoportig – az életkor előrehaladtával – jelentősen csökken. A 16–24 év közötti magyar fiatalok 44 százaléka számolt be arról 2015-ben, hogy nagyon elégedett az életével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.