Több mint ötvenöt éves szünetet tört meg Havanna és Washington azzal, hogy a hétvégén Panamavárosban kétoldalú találkozó zajlott le Raúl Castro kubai és Barack Obama amerikai elnök között, ám ez távolról sem jelenti azt, hogy az 1959-es kubai forradalom óta meglévő ellenségeskedés és elzárkózás egy csapásra megszűnne. Az első lépést, a kereskedelmi tilalom feloldását már tavaly decemberben elindította a washingtoni adminisztráció és várhatóan a hónap végén megnyílik az USA havannai nagykövetsége is, újra felveszik a diplomáciai kapcsolatokat. Az embargó teljes feloldásához azonban kongresszusi jóváhagyásra lesz szüksége Obamának, ami egyáltalán nem vehető biztosra: a republikánusok uralta törvényhozásban sokan elhamarkodottnak tartják a békülést Havannával – emlékeztet a The Wall Street Journal. Ennek fényében érthető Bruno Rodriguez kubai külügyminiszter nyilatkozata: Obamának a kongresszust megkerülve rendeletben kellene azonnal feloldania az embargót – mondta a politikus az ABC amerikai hírcsatornának –, és reméli, minél előbb rendelkezik arról is, hogy levegyék Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról.
Jóllehet a nyitás elsősorban a tőkehiánnyal küzdő Kuba érdeke, vezetése egyelőre nem mutatta jelét, hogy változtatna rendszerén, márpedig a politikai és szabadságjogok erősítése elvárás a nyugati államok részéről. Havanna továbbra is lassan halad a gazdaság átalakításával, és Raúl Castro a hétvégén úgy nyilatkozott: nem is száll szándékukban megváltoztatni a szocialista rendszert. Kérdés persze az, hogy a ma már valamennyire engedélyezett magántulajdon és hitelezés nyomán mennyire pörög fel a kereskedelem, ha az embargó feloldása után csökkennek például a tartós javak (gépjárművek, számítógépek, háztartási gépek) jelenleg csillagászati árai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.