Nem csökkentette a kitermelést a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC), ezt követően pedig gyakorlatilag összeomlott az olaj tőzsdei árfolyama, és a WTI hordónkénti ára 70 dollár alá esett. – Miután Szaúd-Arábia egyébként augusztusban 400 ezer hordónyi termeléscsökkentéssel próbálta meg sikertelenül feltartóztatni az áresést, most megnyílhat az út akár a 60-75 dolláros sáv felé is – mondta a Világgazdaságnak Drucker György, az Ex Libris Consulting igazgatója. Ez alapvetően örömhír minden energiaimportőr ország számára.
Magyarország vonatkozásában a csökkenő olajár megjelenik egyrészt a benzinkutakon, másrészt az olajindexált földgáz-importárban is – fejtette ki Drucker György. Ami az üzemanyagot illeti, a korábbi árszinthez képest eddig realizált árcsökkenésen túl még nagyjából 10 forint/liter további csökkenés beárazása várható az egy héttel ezelőtti olajárhoz képest, a további esetleges áresés pedig potenciálisan újabb 10-15 forint literenkénti mérséklődést jelenthet – vélekedett az Ex Libris Consulting igazgatója. A GKI Energiakutató Kft. elemzése szerint a hatás egy kisebb részét már most érezni fogjuk: ezen a héten a benzin 2 forint körüli mértékben, a gázolaj pedig 5-6 forinttal lehet olcsóbb. Drucker hozzátette: a földgáz importárában a mozgóátlagolás miatt elnyújtottabban jelenik meg majd az árcsökkenés. Szerinte mindez gyakorlatilag legalább 200 milliárd forint adócsökkentésnek felel meg.
Van azonban egy kedvezőtlen hatása is az olaj esésének. – Az olajárcsökkenés árnyoldalaként az olaj- és gázipari szektor globálisan 10-15 százalékos eszközleértékelődést szenvedett el, és a negatív hatások alól nyilván a Mol sem kivétel – hangsúlyozta a szakértő. Pénteken a Mol 3,4 százalékkal, több mint 400 forinttal 11900 forintra esett a Budapesti Értéktőzsdén. A világ többi olajcége is megszenvedte az olaj esését. Horváth Ákos, az Erste Befektetési Zrt. elemzője kiemelte: a legnagyobb olajtermelők, a BP, a Shell, az Exxon és a Chevron vezetői foghatták a fejüket, a nyertesek között voltak azonban a szállítmányozó cégek (Deutsche Post, UPS, FedEx), a légitársaságok (Lufthansa, Ryanair) és áttételesen az alacsonyabb költségen keresztül a kiskereskedelmi cégek is.
A globális gazdaságra nézve kedvező lehet az olaj esése, ami lefelé nyomja az inflációt. Elemzők szerint a Bank of Japan még nagyobb gazdaságélénkítésbe kezdhet, hogy az ország ne csússzon vissza a több mint egy évtizedig tartó deflációba, az Egyesült Államokban pedig később kezdődhet a kamatemelés.
A fejlett piacokon már nyáron, az olaj árának az esése előtt is azt láttuk, hogy az infláció egyre alacsonyabb – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere kiemelte, hogy a mostani nyersanyagár-csökkenés még alacsonyabb inflációhoz vezethet. Ráadásul az olaj árán túl a mezőgazdasági árak is esnek, ami szintén lefelé húzza az inflációt.
Bebesy szerint az eurózóna egyre inkább deflációba csúszik, az Egyesült Államokban pedig nem tud közeledni a 2 százalékos, egészségesnek mondott szinthez az infláció. Ezért az USA-ban tovább maradhat fent a 0-0,25 százalék kamatszint, mint korábban gondolni lehetett, Európában pedig nagyobb monetáris élénkítés várható.
Hosszú távon azonban a történelemben megfigyelt példák alapján az olajárak összeomlását mindig fogyasztásélénkülés követte. Bebesy szerint ezért az USA-ban nagyobb lehet a kereslet, ami magasabb növekedéshez vezet. A feltörekvő piacokat azonban eltérően érinti az olajár zuhanása: az olajimportőrök, például Törökország szárnyal, miközben az exportőrök, Mexikó és az ázsiai országok devizái zuhannak – fejtette ki a Budapest Alapkezelő szakértője.
Magyarország inkább olajimportáló ország, vagyis nekünk jót tesz az olaj árának az esése. Az Magyar Nemzeti Bank decemberi inflációs jelentésében a jövő évi adóemelések ellenére is alacsonyabb inflációs pályát prognosztizálhat, mint szeptemberben, éppen az olaj árának az esése miatt – mondta Bebesy. A jegybank akkor 2,5 százalékos inflációt várt 2015-re. Az olajáresés miatt van esély arra, hogy újra felvetődik a kamat csökkentése a jövő év első negyedévében – vélekedett a szakértő. Az MNB négy hónapja 2,1 százalékon tartja a kamatot, egészen júliusig két éven keresztül folyamatosan csökkentette a rátát. Bebesy szerint a gazdasági növekedés is nagyon gyenge lesz jövőre, ami szintén az alacsonyabb kamat felé mutat.
Még tovább eshet az olaj
Oroszország nem fogja vissza jövő évi olajtermelését annak ellenére sem, hogy csökken a kőolaj ára – jelentette be az orosz energiaügyi miniszter. Alekszandr Novak szerint jövőre az ideihez hasonló nagyságú, 525-526 millió tonna körüli lesz az orosz olajtermelés. Oroszország jelenleg napi 10,5 millió hordó kőolajat termel ki. A Brent ára novemberben 18 százalékkal, június óta pedig csaknem 40 százalékkal olcsóbbodott.
A legbefolyásosabb orosz olajipari üzletembernek tartott Igor Szecsin szerint jövőre akár 60 dollár alá is eshet az olaj hordónkénti ára. A Rosznyefty vezérigazgatója az ausztriai Die Presse című lapnak azt is kifejtette, hogy 2025 után esni fog az USA olajtermelése, és egy olajpiaci tanácsot kellene létrehozni az árak monitorozására. Szecsin a 60 dollár alatti árat inkább 2015 első felében tartja valószínűnek.
Az árak esése már most is kellemetlenül érinti az országot. „Oroszországnak csökkentenie kell olajár-előrejelzését” – idézi Alekszej Uljukajev gazdasági minisztert a Reuters. Az orosz kormánynak hordónként 100 dolláros árra van szüksége ahhoz, hogy a költségvetése egyensúlyban maradjon. Éppen ezzel az árral számolt 2015-2017-re az idei 105 dollár után. Anton Sziluanov pénzügyminiszter a múlt hétfőn azt mondta, hogy az Ukrajna miatti szankciók és az alacsony olajárak együtt évi 130-140 milliárd dollárnyi kiesést okoznak az ország gazdaságának. Ez a gazdaság 7 százalékát képviseli. A pénzügyminiszter közép-, és talán hosszútávon is 80-90 dolláros árat feltételez.
A piacok azonban azonnal reagáltak a zuhanó olajárra: a rubel új történelmi mélypontra esett, a befektetők pedig egyre nagyobb kockázatokat látnak az orosz költségvetés és a növekedés kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.