A hétszázötven milliárd eurós alap elegendő lesz ahhoz, hogy stabilizálódjon a piac – mondta Axel Weber, az Európai Központi Bank tagja. Hozzátette: ha nem, akkor meg kell növelni azt.
Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 750 milliárd eurós alapot hozott létre, hogy az adósságban úszó államoknak mentőövet dobhassanak, ha szükséges.
Spanyolország államkötvényeinek hozama tovább emelkedett: az euróövezet fennállása óta a legmagasabb szintre szerdán. Az ország 10 éves kötvényeinek hozama 5,06 százalékon állt. A spanyol gazdaság majdnem kétszer akkora, mint a portugál, görög és ír együttvéve.
Jose Manuel Campa, spanyol helyettes pénzügyminiszter a piacok megnyugtatására igyekezett: a kormány nem számít arra, hogy probléma lesz a pénzügyi piacokon. Kiemelte: a költségvetési hiány kedvezően alakul a vártánál nagyobb bevételek miatt.
Axel Weber azon az állásponton volt, hogy az Európai Központi Banknak ki kell vonulnia a kötvénypiacokról. Az EKB az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed „mintájára” államkötvényeket vásárolt, de a kötvényhozamok nem csökkentek jelentősen A Fed 600 milliárd eurós eszközvásárlási programot jelentett be novemberben, miközben az EKB felfüggesztheti a programját.
Írország nem vált fizetőképtelenné, de elveszítette a nemzetközi bizalmat, melyhez hozzájárult tetemes költségvetési hiánya is. A GDP 32 százaléka körül alakulhat 2010-ben a büdzsé hiánya, az egyszeri bankmentésektől megtisztítva ez 12 százalék.
Azonban Németország is a fizetésképtelenség felé nyomta Írországot: Angela Merkel közös válságkezelési mechanizmust javasolt. Ennek értelmében a befektetők, így a kötvénytulajdonosok elveszíthetnék pénzüket, ha egy ország technikai államcsődbe kerül. A befektetőket kockázatkerülés jellemezte, elfordultak az ír kötvényektől, a hozam 9 százalék fölé ugrott.
A PIIGS (Portugália, Írország, Olaszország, Görögország, Spanyolország) államok kötvényeinek hozama megugrott, s azóta nem csökkent jelentősen.
Most, hogy Írország megmentésre került Portugália felé fordultak a piaci szereplők. A Reuters által megkérdezett 50 közgazdászból 34 gondolja úgy, hogy a portugálok is az írekhez hasonló mentőcsomagra szorulhatnak.
Portugáliában szerdán hatalmas sztrájk tört ki: a tüntetések a kormány megszorításai miatt törtek ki. Megbénult az élet: a repülőgép-járatokat törölték, a buszok nagy része nem indult el, számos iskolában nem volt tanítás.
Írországban megszorító csomagot fogadtak el: négy év alatt 15 milliárd eurót spórolnak meg, melynek kétharmada kiadáscsökkentés, egyharmada adóemelésből fog származni. A piacokat csak átmenetileg nyugtatta meg a szerdai bejelentés, a többi PIIGS állam került a befektetők fókuszába.
Az országban sztrájkok törtek ki, a diákok is az utcára vonultak, és a kormány is válsághelyzetbe került. Írországban előrehozott választásokra kerül sor, Brian Cowen a költségvetés megszavazása után feloszlatja a parlamentet.
A Standard&Poor’s szerdán leminősítette Írország államadósságának besorolását, „AA-” szintről „A”-ra, de még így is a befektetésre ajánlott kategóriában van az ország. A piacok csütörtökön sem nyugodtak meg. A vezető európai tőzsdeindexek vegyes képet mutatnak: a nyitás-közeli szinteken stabilizálódott az árfolyam fél körül.
"A kormány napjai meg vannak számolva" - Egyre mélyebbre csúszik a válságban Dublin
Ezek az országok a lassú növekedéssel néznek szembe, miközben magas a költségvetési hiányuk – mondta Nouriel Roubini, a New York Egyetem professzora. E közben a deficitet le kell szorítaniuk a GDP 3 százaléka alá. Görögország 4 százalék körüli GDP zsugorodást szenvedhet el 2010-ben, a költségvetési hiány 9,4 százalékon alakulhat a tervezett 8,1 helyett. A görög 10 éves állampapírok hozama 12 százalék, mely meghaladja a májusi szinteket, amikor az államcsődtől mentették meg az országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.