BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A stadionépítőknek fájhat Varga csomagja, zárolás is jön

Az EU téved

A kormány áttekintette az Európai Bizottság tavaszi jelentését, és döntéseket is hozott. A kormány és az Európai Bizottság között vita alakult ki az elmúlt években, és a kormány számai igazolódtak be – mondta Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter.

Az EU által várt 2,6 helyett 1,9 százalék lett a GDP-arányos költségvetési hiány tavaly, emlékeztetett Varga, aki szerint 200 milliárdos tévedéssel számolt a bizottság.

Idén nem vette figyelembe egyes nominális ellátások szinten tartását az Európai Bizottság (pl. a közszférában nem emelkednek a fizetések), és a hatékony adóintézkedésekkel szem számolnak, sorolta Varga.

A kormány komoly eredményt ért el az önkormányzati szektorban, és tavaly már pozitív volt a szektor egyenlege, mondta Varga.

Az EU igazságtalan módon mér bennünket, mégis javítjuk az egyensúlyt – hangsúlyozta Varga.

(Közben a Nemzetgazdasági Minisztérium három órával a bejelentés után átírta az NGM honlapján a Varga-csomag számait. Már csak 130 milliárdos a teljes csomag - gondolhattuk fél háromkor. Három órakor azonban ismét az eredeti számok szerepeltek a kormány honlapján. - A szerk.)

Három lépcső

Háromkörös javaslatsort tettünk. Az első lépés egy zárolás: idén összesen 92,9 milliárd forint értékben zárolunk, ismertette a költségvetési kiigazítás részleteit Varga Mihály.

A zárolás olyan tételeket érint, ami elsősorban nem a növekedésre hat, vélte Varga. Érinteni fogja a központi költségvetést, a minisztériumokat, a bíróságokat, az Országgyűlést, az állami alapokat (pl. munkaerő-piaci– és kulturális alap).

Ha ez nem elég, akkor egyszeri beruházások finanszírozását idén és jövőre felfüggeszti. Ilyenek a stadionépítések, a Parlament felújítása. Jövőre több mint 150 milliárdos hatást jelent ez a két lépés.

A harmadik lépés – bár az első két lépésnek elégnek kell lenni –, hogy további lépéseket fontoljon meg a kormány. Ez csak akkor jöhet szóba, ha az első két lépés nem elég. A pénzügyi tranzakciós illeték emelését, vagy a bankok adóztatásának újragondolását vetette fel Varga ebben az esetben. Giró-Szász András kormányszóvivő az energiaszektort is említette.

Varga azt mondta, hogy a lépések egymás után jöhetnek. Először a zárolás, aztán a beruházások finanszírozásának visszafogása, és az utolsó a tranzakciós illeték vagy a bankadó újragondolása.

Szerinte a harmadik lépésre nem is lesz szükség, de az első lépésnek (zárolás) elégnek kell lenni ahhoz, hogy 3 százalék alatt legyen a hiány.

Hárítás

„Van olyan bank, aki áthárította a tranzakciós illetéket, és van, aki nem hárította át” – válaszolta a Világgazdaságnak Varga Mihály. „Nem véletlen, hogy nagy mozgás indult el 2013 elején a banki ügyfelek között. Van, aki nem hárította át az adót, és ebből versenyelőnyt tud szerezni”, tette hozzá.

A Bankszövetséggel folyamatos egyeztetés van. Ha az EU elvárásai miatt meg kell hozni a harmadik lépést, akkor a Bankszövetséggel való egyezetés után hozzuk meg az intézkedéseket, mondta Varga.

Minden állam minden fronton törekszik arra, így a magyar állam is, hogy érvényesítse érdekeit – válaszolta Giró-Szász András arra a kérdésre, hogy folynak-e diplomáciai tárgyalások, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól. 

Méltánytalan

Az intézkedésekre azért van szükség, mert az Európai Bizottság az idei évre 3, jövőre pedig 3,3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt prognosztizál, szemben a kormány 2,7 százalékos céljával.

„A magyar kormány nem egy-egy esztendő hiányszámait próbálja kezelni, hanem konzisztens gazdaságpolitikát akar folytatni”, mondta Giró-Szász András. Méltányos közteherviselésről beszélt, és szerinte a lépések jó pályára állították az államháztartást. Európa hátsó mezőnyéből az első 10 közé kerültünk, tette hozzá.

Az EU által várt intézkedések szükségtelenek, a költségvetés teljesíti a kitűzött célt. Méltánytalan, igazságtalan és szükségtelen az EU elvárása, szögezte le Giró-Szász.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.