BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ahol a válság pozitívan hatott

Magyarország hat hellyel előrelépve a 46. legjobb körülményeket kínálja

A válság tulajdonképpen jót tett az üzleti környezetnek szerte a világon – legalábbis erre utal a vállalkozási körülmények országonkénti alakulását évről évre felmérő, a 2009–10-es évekre most közzétett Doing Business 2011 címet viselő Világbank-jelentés. Magyarország jól szerepel a felmérésben: a vizsgált 183 ország közül a 46., ez azt jelenti, hogy tavalyi felmérés óta hat hellyel lépett előbbre. A csehek és a lengyelek mögöttünk vannak.

Továbbra is érvényes, hogy az üzleti környezet az OECD „gazdag” országaiban a legkedvezőbb, őket követik a kelet-közép-európai és a közép-ázsiai országok. A legkedvezőtlenebb a helyzet a szubszaharai Afrikában és Dél-Ázsiában. Továbbra is Szingapúr vezeti egyébként a 183 országból álló listát, amelynek az utolsó három helyén Burundi, a Közép-afrikai Köztársaság, illetve Csád kullog. A második és a harmadik helyen most is Hongkong és Új-Zéland áll. Az élbolylyal ellentétben a középmezőnyben számos változás történt, mégpedig úgy, hogy például az első 25 ország közül 18 újabb, a cégek életét könnyítő intézkedéseket vezetett be.

Magyarország számára külön kedvező, hogy bekerült azon tíz ország közé, amelyek a legnagyobb előrelépést érték el a vizsgált területeken az elmúlt évben. Hazánkban négy területen történtek – a Világbank által reformoknak nevezett – kedvező változások. Az építési engedélyek megszerzésére időkorlátot szabtak; 6 százalékkal csökkent az ingatlan után fizetendő illeték; egyszerűsödött az adórendszer; a csődtörvény kiegészítésével megteremtették a hitelezők és az adós közötti peren kívüli megegyezés lehetőségét.

A legmarkánsabb módosítások egyébként Kazahsztánban történtek. Megjegyzendő azonban, hogy a változtatásokat az adott országban uralkodó megelőző állapothoz képest mérik, s nem a másokkal való összehasonlítás alapján.

Az elmúlt évben 117 országban 216 olyan szabályozói reformot léptettek hatályba, amelyek célja az üzleti környezet javítása volt. Olyan területeket érintenek ezek a változtatások, mint a cégindítás, illetve -kivezetés, az átláthatóság és a tulajdon védelme, a kereskedelmi viták hatékony rendezése, illetve a csődeljárások milyensége. Már a válságot megelőzően is jelentős volt a javulás, hiszen az elmúlt öt évben a világ országainak mintegy 85 százalékában másfél ezer reformlépés történt – olvasható a jelentésben. Neil Gregory, a Világbank csoportigazgatója a felmérés bemutatásakor többek között azt hangoztatta, hogy a válság által leginkább sújtott országok – különösen a kelet-európai gazdaságok – az elmúlt évben erőteljes szabályozói reformokat vezettek be azzal a nem titkolt céllal, hogy könnyebbé tegyék a kis- és középvállalatok számára a talpra állást és a munkahelyteremtést. NVZs

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.