Az áprilisi előzetes jelentés 2,6 százalékos fogyasztói áremelkedéssel számolt. Az infláció folyamatos növekedése elsősorban a nyersolaj hordónkénti árának emelkedésével hozható összefüggésbe – írja a Bloomberg.
Az Európai Központi Bank (EKB) április végén emelte a jegybanki kamatot, hogy az irányadó 2 százalék alatt tartsa a fogyasztói áremelkedést. Az EKB három éve először emelte a kamatlábat.
Joerg Kraemer, a Commerzbank AG vezető közgazdásza szerint egyelőre minden jel arra mutat, hogy az infláció tovább nő az eurózónában, az EKB pedig legutóbbi lépésével egy kamatemelési ciklust indított el. A fogyasztói áremelkedést elsősorban az energiaárak növekedése hajtotta. A fűtőolaj 26,7 százalékkal emelkedetett, míg a benzinért 12 százalékkal kell többet fizetni.
Makroadatokat tettek közzé szerdán Kínában is, ahol némelyest enyhült az inflációs nyomás: áprilisban az előző havi 5,4-ről 5,3 százalékra mérséklődött. Hazánkhoz hasonlóan a tácol-keleti országban is az élelmiszerárak drasztikus emelkedése okozza a három éve nem látott inflációt. Kínában éves szinten 11,2 százalékra rúg a fogyasztói áremelkedés.
Hazánkban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint a várnál nagyobb mértékben emelkedett az infláció: éves viszonylatban az árak 4,7 százalékkal. A németországi tendenciától eltérően azonban az elemzők bizakodók. Az MKB szakértői szerint a legutóbbi két évtized élelmiszerár-robbanásai során március környékén értek csúcsra az árak (így volt ez 1996-ban, 2004-ben és 2008-ban is). A tavaly beindult meredek áremelkedés idén februárban megtört, azóta folyamatosan csökkennek az árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.