A Mr. Balsors néven is emlegetett New York-i professzor szerint az 5,7 százalékos növekedés több mint fele a raktárkészletek pótlásából származik, a fogyasztást pedig a kormány pénzügyi és gazdasági ösztönző csomagja fűtötte. Ha ezek a források kiapadnak, szerinte a növekedés 1,5 százalékra lassul 2010 második félévében - írja a Businessweek.
"Az 5,7 százalék jól hangzik, ám ha alaposabban megvizsgáljuk, a növekedési adat lehangoló és gyenge" - nyilatkozta Davosban Roubini a Blooberg TV-nek. "Azt hiszem, bajban vagyunk" - tette hozzá.
Az első elemzések szintén azt firtatták, vajon tartható lesz-e ez a növekedés, pontosan azért, amit Roubini is említett: a készletfeltöltések egyszeri jellege miatt.
Roubini szerint ugyan a világ legnagyobb gazdasága nem esik vissza a recesszióba, ám a munkanélküliség a jelenlegi 10 százalékról tovább fog emelkedni, politikai és társadalmi gondokat okozva.
"A recesszió érzése kerít majd hatalmába bennünket, még akkor is, ha technikailag nem leszünk abban" - nyilatkozta.
Továbbra is jelentős a pénzügyi bizonytalanság a balti államokban, Magyarországon, Romániában és Bulgáriában - jelentette ki Roubini még tegnap.
"Úgy látom, néhány kivételtől eltekintve továbbra is nagyon törékeny marad a helyzet Kelet- és Közép-Európában" - folytatta a gondolatmenetet a Der Standard pénteki számában megjelent interjúban. Roubini szerint a pénzügyi rendszer, az adósságteher és a fizetőeszközök alapvető túlértékeltsége továbbra is gondot jelent majd a térségben.
A New York-i Egyetem professzora arról vált világszerte ismertté, hogy már 2006-ban megjövendölte az amerikai jelzálogpiacról kiinduló pénzügyi válságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.