A legnagyobb csalódást Németország okozta. Az EU legnagyobb gazdaságában tavaly október és december között az előző negyedév szintjén maradt a GDP, holott elemzők 0,2 százalékos pluszt vártak. Ugyanakkor ez is kevés lett volna a lendület fenntartásához, hiszen 2009 második és harmadik negyedében – a válság mélypontját jelentő –3,5 százalékos első negyedévi adat után – 0,4, illetve 0,7 százalékos pluszról számoltak be a statisztikusok. A változás megoszlása a korábbi sémát követte: az export bővült, miközben a lakossági fogyasztás és a beruházások csökkentek.
Olaszország –0,2 százalékos eredménye szintén rosszabb a vártnál, és a Csehországban mért 0,6 százalékos negyedéves GDP-mínusz is hideg zuhanyként hatott a piacokra. Kellemes meglepetéssel gyakorlatilag csak Franciaország szolgált, ahol – köszönhetően a lakossági fogyasztás erősödésének – a tavalyi utolsó negyedben 0,6 százalékkal volt magasabb a hazai össztermék az előző időszakinál.
A rossz hangulatot a szintén pénteken kiadott előzetes decemberi ipari termelési adatok is fokozták. Ezekből kiderül, hogy az EU egészében 1,9 (a valutaunióban 1,6, Németországban 2,6) százalékkal csökkent a kibocsátás novemberhez képest. Nyár óta minden hónapban sokkal jobb – általában pozitív előjelű – ipari adatokat közölt az Eurostat.
Az elemzők most már biztosra veszik, hogy Európában az idén is rosszabb lesz a gazdasági teljesítmény, mint az Egyesült Államokban. A tengerentúlon tavaly 2,5 százalékkal esett vissza a GDP, ez mintegy másfél ponttal jobb eredmény az európainál. A Reuters felmérésében szereplő szakértők ez évre is nagyjából ekkora különbséget várnak: az Egyesült Államokban 2,7, Európában 1,3 százalékos lehet a növekedés.
A pénteken kiadott negatív adat persze nem teljesen meglepő. Nemrég Jean-Claude Trichet EKB-elnök is arra figyelmeztetett, hogy „bukdácsoló”, sőt egyes időszakokban „kaotikus” lehet a kilábalás. A szokatlanul hideg tél is rontja a helyzetet, legalábbis 2010 első negyedében – igaz, később ezt a hátrányt behozhatja a gazdaság. Rainer Brüderle német gazdasági miniszter úgy véli, az idei első negyedben stagnálni fog országa gazdasága. Később persze az export felpörgése nyomán annál jobban meglódulhat a szekér – legalábbis erre számít Stefan Bielmeier, a Deutsche Bank vezető közgazdásza. Mint a Bloombergnek kifejtette: 2010-re 2 százalékos GDP-bővülést vár hazájában, ez meghaladná az euróövezeti átlagot. Térségünk egyes országai szintén elhúzhatnak az európai átlagmezőnytől: Ewald Nowotny, az EKB tanácsának osztrák tagja szerint némely új EU-tagállam az idén dinamikusabb növekedésre számíthat a nyugat-euró-
paiaknál. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.