Mindkét politikus kidolgozott egy tervet a helyzet megoldására: Boehner kétlépcsős terve szerint az amerikai adósság felső határát 1 trillió dollárral növelnék, nagyobb mértékű kiadáscsökkentést valósítanának meg és újabb szavazást kellene tartani a további csökkentéséről, mielőtt az adósság felső határát további 1,6 trillió dollárral emelnék a jövő évben. A javaslatot a Képviselőház két napon belül elfogadhatná. Barack Obama és Szenátus demokratái viszont ellenzik a tervet, mivel az csak rövid távra jelentene megoldást és jövőre ismét adósságválság alakulna ki.
Ezzel szemben a demokrata Reid tíz évre szóló javaslata értelmében a kiadásokat 2,7 trillió dollárral csökkentenék, többek között a védelmi jellegű kiadásokat 1,2 trillió dollárral. Reid javaslatának kulcsfontosságú pontja, hogy biztosítaná az elnöknek a további 2,4 trillió dolláros hitelfelvételi lehetőséget, amellyel átvészelhetné a 2012-es választásokat. A demokrata politikus azt reméli, hogy tervezete megkapja majd a 60 szavazatot, amellyel legyőzheti az ellenzék ellenállását a Képviselőházban - írja a Bloomberg.
A két oldal továbbra is harcban áll és a határidő közeledése ellenére sem mozdultak el a kompromisszum irányában. A demokraták szerint a republikánus Boehner terve nem tárgyalási alap, aszerint ugyanis a jövőben egy bizottság döntene a szükséges költségvetési kiadáscsökkentésekről és ezeket a javaslatokat fogadná el – elvileg kötelező jelleggel – a Kongresszus. Reid úgy látja, hogy a kétlépcsős folyamat túl hosszadalmas és ezért nem nyugtatná meg a piacokat. A honatya megfogalmazása szerint a republikánusok inkább az elnököt szeretnék megszorongatni, semmint a megoldást megtalálni. A Fehér Ház szóvivője ugyanakkor kijelentette: ha a republikánusok nem fogadják el Reid ajánlatát, az azt jelenti, hogy fizetésképtelenné akarják tenni az Egyesült Államokat.
Washingtonnak jövő keddig van ideje dönteni a finanszírozásról. Ha ez nem történik meg és bekövetkezik a fizetésképtelenség, a hitelminősítők várhatóan azonnal lerontják majd az ország adósbesorolását. Ugyanakkor az Egyesült Államok akkor is elveszítheti „AAA” hitelminősítését, ha a politikusok elfogadnak egy tervezetet, hogy az ország elkerülje a fizetésképtelenséget – vélekedett Mohamed A. El-Erian, a Pacific Investment Management Co., a világ legnagyobb kötvényalapjának vezére. „A legnagyobb valószínűsége annak van, hogy az utolsó pillanatban politikai kompromisszumra jutnak, hogy elkerüljék a fizetésképtelenséget” – mondta El-Erian. Véleménye szerint az Egyesült Államok „AAA” (legmagasabb befektetésre ajánlott) minősítése így is sérülékeny marad
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.