BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drámai infláció - Elképesztő élelmiszerár-emelkedés

Idén áprilisban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,6 százalék volt, tavaly áprilishoz viszonyítva azonban az árak 4,7 százalékkal növekedtek. Az első négy hónapban átlagosan 4,3 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb gyorsjelentésében.

Egy hónap alatt – 2011. márciushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 1,2 százalékkal emelkedtek. Növekedett a margarin (12,1 százalék), az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (4,1 százalék), a kenyér (2,8 százalék), a péksütemények (2,0 százalék), a tej (1,9 százalék) ára. Az idényárasok nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal emelkedett. Akadt azonban olyan élelmiszer is, amelynek csökkent az ára márciushoz képest: az étolaj és a tojás (1,5-1,5 százalék) esetében.

A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek (4,0 százalék), egyrészt az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően, másrészt az utolsó megfigyelt ár szezonon kívüli továbbvezetési módszerének megváltozása miatt. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben (0,9 százalék) drágultak, ezen belül a járműüzemanyagok és a gyógyszerek, gyógyáruk ára egyaránt 1,8 százalékkal nőtt. A szolgáltatások körében bekövetkezett 0,3 százalékos áremelkedés átlag alatti volt. A háztartási energia esetében kis mértékű áremelkedés (0,1 százalék) volt megfigyelhető. A szeszes italok, dohányáruk ára 0,5 százalékkal csökkent, a tartós fogyasztási cikkekért pedig átlagosan 0,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.

Egy év alatt, 2010. áprilishoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 9,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a cukor (68,0 százalék), a liszt (62,1 százalék), az étolaj (23,5százalék), az idényáras élelmiszerek (20,0 százalék), a tej (12,7 százalék) és a kenyér (12,2 százalék). Csökkent a tojás (6,3 százalék) és a sertészsiradék (5,2 százalék) ára. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,4 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 16,5 százalékkal, a távfűtésé 9,8 százalékkal nőtt.

Szintén átlag felett, 6,4 százalékkal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 15,9 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 3,4 százalékkal nőtt. Átlag alatt emelkedett a ruházkodási cikkek (2,2 százalék) és a szolgáltatások ára (2,0százalék), ez utóbbin belül a csatornadíj 9,8, a szemétszállítás 5,4, a vízdíj 4,0 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4 százalék, a szeszes italok, dohányárukért átlagosan 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

A fogyasztói árak márciusban 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 4,5 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet.

Az infláció elérte csúcspontját, innen kezdve már mérséklődik az áremelkedés üteme - jövendölte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Hozzátette, a vártnál kissé magasabb inflációt nem a belső keresleti és béroldali nyomás, hanem egyértelműen a külső ársokkok okozták.

Az elemző szerint a nagyobb növekedés hátterében jórészt az élelmiszerek és a ruházati cikkek árának emelkedése áll. Az előbbit nem tartja meglepőnek, a ruházati cikkek esetében azonban nem teljesen egyértelműek az okok.

Kifejtette, az élelmiszerpiac, akár az alapanyagokat, akár a késztermékeket tekintve, továbbra is nagyon hektikus, ezért továbbra is nagyon kiszámíthatatlan a pálya. Emlékeztetett, tavaly a második félévben indult el az élelmiszerek jelentős ütemű drágulása, aminek következtében magas bázis alakult ki 2010-ben, ami az infláció alakulását illetően kedvező lesz a későbbiekben. Az árak ugyan az nőni fognak második félévben is, de az elemző szerint már korántsem olyan mértékben, mint egy évvel ezelőtt.

Az elemző úgy véli, az áremelkedés üteme áprilisban tetőzhetett, s ha jobb lesz az idei termés, mint a tavalyi, akkor zöldség- és gyümölcsárak is csökkenhetnek. Jótékonyan hathat az infláció alakulására hosszabb távon az erős forint és az üzemanyagok árának mérséklődése is. A héten például már tapasztalhattak az autósok egy jelentősebb árcsökkenést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.