BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: Az euróövezet végjátékának első jelenetét láttuk

„Döbbenetes! Aligha lehet más jelzőt találni a hétvégi ciprusi mentőcsomagra” – írja elemzésében Lars Seier Christensen, Saxo Bank alapítója. A kisbetétesek pénzének 6,75 százalékos, nagybetétesek által elhelyezett összegek 9,9 százalékos lefölözése olyan "einstand", amelyre civilizált, demokratikus társadalomban nem tudok történelmi példát találni.

„Már a múlt heti Limassolban tett látogatásom során hallottam híreszteléseket, de tökéletesen alaptalannak ítélve elvetettem őket” – emlékszik vissza Lars Seier Christensen. Szerinte a következmények kiszámíthatatlanok, de mindenképpen jelentős paradigmaváltás előtt állunk.

Az alapvető tulajdonjogoknak ezt a megsértését külföldi hatalmak írták elő egy kis ország számára, így ezután retteghet mindenki, akinek bankbetétje van Európában – véli Christensen. Ugyan a mentőcsomagról tartott sajtókonferencián a képviselők igyekeztek egyedi lépésként beállítani az ügyet, azt nem voltak hajlandók garantálni, hogy másutt hasonló intézkedésre nem kerülhet sor, nem mintha bármiféle garancia számítana, mert a bizalom már egyébként is megrendült. Aligha lehet ezután arra számítani, hogy a trojka és az EU bármi módon korlátozni fogja magát, ha a válság igazán fájdalmas pillanataiban intézkednie kell.

Amit egyszer meg lehet tenni, az megismételhető másodszor is, ha el lehet kobozni a banki ügyfeleik pénzéből 10 százalékot, akkor le lehet nyúlni 25, 50 vagy akár 100 százalékot is – írja a Saxo Bank vezére. „Most már az a véleményem, hogy a pánik súlyosbodásával még ennél is rosszabb dolgokra számíthatunk, miközben a politikusok kétségbeesetten igyekeznek az eurót életben tartani.”

Szerinte a többi segélycsomag-várományos ország betétesei retteghetnek. „Vajon biztonságban tudhatják-e egyáltalán a jövőben az olasz, spanyol vagy görög bankoknál tartott a pénzüket?” – veti fel a kérdést.

„Attól tartok, hogy jelentős mennyiségű tőke fogja elhagyni az euróövezet gyenge országait, márpedig ez az, amire pont most a legkevésbé lett volna szükségük. Sőt gyanítom, hogy a tőke az egész EU-ból el fog vándorolni” – írja Christensen.

Ez a terv alapjában változtatta meg a játékszabályokat, és az utóhatást még hosszú ideig érezni fogjuk. Úgy véli, az euróövezet végjátékának első jelenetét láttuk, mert ezzel a befektetők már jócskán megrendült bizalmának maradéka szenvedett újabb hatalmas csapást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.