A magyar gazdaság az 1,2 százalékos csökkenéssel hivatalosan is recesszióba került. „Némileg kedvező, hogy az első negyedévben a GDP 1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest a korábban közölt -1,2 százalék helyett” – hívja fel a figyelmet Suppan Gergely. A TakarékBank elemzője szerint a legnagyobb visszaesés továbbra is az építőipart jellemzi, míg a mezőgazdaság termelése a súlyos aszály miatt csökkent jelentősebb mértékben. Hozzátette, az ipari termelés gyakorlatilag stagnált.
A felhasználási oldalon a fogyasztás visszaesése felgyorsult, amit a kiskereskedelmi adatok is tükröznek, míg a beruházások feltehetően továbbra is visszaesést mutatnak, bár némileg csökkenő mértékűt – írja Suppan Gergely. A gazdaságot így továbbra is az export húzza, annak ellenére, hogy a külső kereslet az európai adósságválság hatására romlott, vélekedett.
„Az ipari szegmenst a gyenge belső és külső kereslet tarja nyomás alatt, a szolgálgató szektorra szintén a belső kereslet visszaesése hat negatívan, a mezőgazdaság pedig nem tudta megismételni tavalyi erős teljesítményét” – írja a Világgazdaságnak elküldött elemzésében Trippon Mariann. A CIB Bank vezető közgazdásza hozzátette, felhasználási oldalon a beruházások esetében pozitív fordulat továbbra sem körvonalazódik, a háztartások fogyasztására a magas munkanélküliség, a gyenge bizalom, a reáljövedelmek csökkenése és a szegmens erőteljes mérlegalkalmazkodása hat negatívan.
„Az előző időszakban a nettó export volt az egyetlen terület, amely kis támaszt tudott nyújtani a növekedésnek (a második negyedévben is pozitív lehetett a hozzájárulása a GDP-hez), a kilátások azonban e téren is romlanak. A fő exportpiacokon egyértelmű a lassulás, az euróövezet recessziója ráadásul a harmadik negyedévben tovább mélyülhet), amit a Mercedes felfutó termelése kétséges, hogy milyen mértékben tud ellensúlyozni” – vélekedett a közgazdász.
Mit hoz a jövő?
A következő negyedévekben lassú javulásra számítunk, ami nagyrészt a Mercedes termelésének fokozatos felfutása segíthet (a kecskeméti üzemben júliusban vezették be a második műszakot), míg az utolsó negyedévben termelésbe lép a GM motorgyártó üzeme is – vetítette előre Suppan Gergely. Véleménye szerint ha a forint árfolyama a jelenlegi szinteken stabilizálódni tud, a fogyasztás visszaesése feltehetően nem mélyül tovább
A TakarékBank elemzői az idei GDP előrejelzésüket 0,7 százalékos visszaesésre módosították. „A jövő évre továbbra is 1,5 százalékos növekedésre számítunk, részben bázishatások, részben az Audi-üzem termelésbe állása miatt” – tette hozzá.
Trippon Mariann szerint az adatok megerősítik, hogy a gazdaság recesszióba süllyedt, és az év egészében is 1 százalék körüli visszaesés várható. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kormány jelenlegi növekedési prognózisai túlzottan optimisták, kérdésessé téve a költségvetési célok teljesítését, másrészt pedig nehezítheti az IMF-tárgyalásokat is – mutatott rá a CIB Bank közgazdásza.
Az elemző szerint már az augusztus eleji megbeszélések után is kiderült, hogy a kormány és a hitelezők képviselői között nincs egyetértés a következő év várható makrogazdasági pályájával kapcsolatban, ami megakaszthatja, vagy jelentősen lassíthatja a folyamatot.
Mi a helyzet a régióban?
A régióban a cseh gazdaság szintén 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez, míg 1,2 százalékkal esett az egy évvel ezelőttihez képest. A szlovák gazdaság továbbra is dinamikusan, 0,7 százalékkal nőtt az első negyedévhez, míg 2,7 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. A román gazdaság 0,5 százalékkal nőtt az első negyedévhez, míg 1,2 százalékkal az egy évvel ezelőttihez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.