BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elértéktelenedhetnek a megtakarítások?

Jöhet a negatív reálkamat, mivel a csökkenő hozamok mellett ősztől emelkedésnek indul az infláció - vélik az Equilor elemzői.

Lassan meg kell barátkoznia a lakosságnak a negatív reálkamattal, mivel a csökkenő hozamok mellett ősztől emelkedésnek indul az infláció – állapítja meg az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzése. A magyar gazdaság növekedése elmaradhat a kormány célkitűzésétől, és csak 2 százalék lehet az idei évben, miközben az államháztartási hiány 2 százalékos célja teljesíthető. Az MNB az alapkamatot hosszabb távon a jelenlegi szinten tarthatja, miközben más, eddig nem alkalmazott eszközöket is bevethet. Az euró árfolyama az Equilor szerint a jelenlegi sávban, 307-318 forint között fog mozogni a következő egy évben.

Bár a pénz- és tőkepiacok hamar megnyugodtak a júniusi Brexit-szavazás után, néhány éven belül Magyarországot is elérhetik annak hatásai, amennyiben az EU többi tagállama nem pótolja a harmadik legnagyobb befizetőjének számító Nagy-Britannia által az uniós költségvetésbe 2019-2020 között fizetendő 23-24 milliárd eurónyi összeget – derül ki az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzéséből. Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője szerint ebben az esetben hazánk több, mint 400 milliárd forinttól esne el. A brit kilépés első közvetlen hatásai 2017-ben jelentkezhetnek: a brit GDP 1 százalékkal eshet vissza, és zsugorodhat a lakossági fogyasztás is.

Magyarországon az infláció az elmúlt évben elszakadt az MNB 3 százalékos céljától, miközben a lakossági fogyasztást a tovább csökkenő árakra vonatkozó várakozás is befolyásolja, ami pedig a gazdasági növekedés szempontjából az egyik legfontosabb összetevő. Az Equilor szerint az átlagos infláció idén 0,3, míg jövőre 2 százalék lehet. A másik kulcskérdés a magyar gazdaság szempontjából a GDP növekedési üteme, mely idén az Equilor szerint elmaradhat a kormány által kitűzött 2,5 százalékos céltól, és 2 százalékon állapodhat meg. Az államháztartás 2 százalékos hiánycélja az Equilor szerint idén teljesíthető, de a következő években az egyenleg romolhat, jövőre elérheti a 2,4 százalékot.

Az MNB idén ősztől új területre koncentrál: a monetáris politikai döntések hangsúlya az alapkamatról fokozatosan két másik eszközre helyeződik át. Ezek az eszközök a konvencionális monetáris politika alapját képezik, azonban aktív és a nyilvánosság előtt hangsúlyozott menedzsmentjük korábban nem volt szokásos. Az egyik ilyen eszköz a – jelenleg 120 bázispont szélességű – kamatfolyosó fenntartása, melynek tetején a jegybank az egynapos lejáratú hitellel korlátozza a bankközi kamatlábak emelkedését, míg a kamatfolyosó alján korlátlan mértékben hajlandó befogadni az átmeneti likviditástöbbletet a bankközi piacról.

Augusztustól a korábbi heti gyakoriság helyett havonta egy alkalommal kerül sor az irányadó három hónapos jegybanki betéti eszköz tenderére, októbertől pedig korlátozni fogják az ott elfogadott banki ajánlatok mennyiségét. A fő változás, hogy az MNB mostantól nem csak a kamatról és kamatfolyosóról dönt, hanem negyedévente határoz a következő negyedév mennyiségi korlátozásáról is. Ezek a döntések közvetve befolyásolhatják a forint árfolyamát is. Összességében az Equilor az idei és a jövő évben az alapkamat 0,9 százalékon tartására számít, miközben az euró árfolyama a jelenlegi 307-318 forintos sávban mozoghat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.