Magyarország bruttó hazai terméke 2016 első negyedévében 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A piaci szolgáltatások emelték, az ipar kissé, az építőipar jelentősen csökkentette a növekedési ütemet – közölte a KSH.
Az év első negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 0,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék volumene. Utoljára 2012 első negyedévében esett a gazdaság negyedéves alapon.
A Világgazdaság által megkérdezett tíz közgazdász arra számított, hogy 1,8 százalékkal nő a magyar gazdaság éves alapon. A Reuters konszenzusa alapján ennél is magasabb, 2 százalék feletti GDP-növekedésre lehetett számítani.
Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetése után elmondta: főként az építőipar rontotta a gazdaság teljesítményét. Hangsúlyozta azt is, hogy számottevően csökkent a járműgyártáson belül a közúti gépjárműgyártás.
A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Magyar Suzuki Zrt. lapunkkal azt közölte, hogy náluk nem csökkent a termelés, sőt, a Mercedes töretlen növekedésről írt. Az Audi Hungaria Motor Kft. viszont eddig nem válaszolt kérdésünkre. Az ipari termelés regionális adatai alapján sejthető, hogy Győrben lehet csökkenés.
A Mercedes szerint töretlenül és állandóan emelkedett a gyártási darabszámuk, a Suzukinál pedig szinte minden szombaton plusz műszakban gyártanak.
Az ipar csökkenése azért lehet meglepő, mert a termelési adatok alapján stagnált a szektor teljesítménye. Ezt nagyrészt az okozta, hogy az autógyárak – amelyek eddig húzták a gazdaságot – nem tudták tovább növelni a termelésüket, és márciusban már visszaesett az ipar. Mi több, az ipar több szektorában csökken a termelés. A negatív GDP-hozzájárulást mégis az magyarázza, hogy az ipar hozzáadott értéke még a termelésnél is gyengébb.
A gazdaság egyetlen igazi hajtóereje a lakosság fogyasztása lehetett. Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy a többi szektor teljesítményét ellensúlyozza.
Szezonálisan kiigazítva és a naptárhatás kiszűrésével ennél is pocsékabb a helyzet, miután a gazdaság így mindössze 0,5 százalékos növekedést mutatott éves alapon. Ezt a szökőnaphatás okozta.
Az első negyedéves GDP-adat alapján elérhetetlennek látszik a kormány idei évre tervezett 2,5 százalékos növekedési terve. Az elemzők a meglepően rossz első negyedéves GDP-adat előtt is 2,2 százalékos növekedésre számítottak az év egészében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.