A Heti Válaszban csütörtökön megjelent írásában a nemzetgazdasági miniszter egyebek mellett pénzügyi forgalmi adó bevezetése, és ötkulcsos áfa-rendszer mellett foglalt állást.
A nemzetgazdasági miniszter az áfával kapcsolatban kifejti: "jobb volna öt kulcs - 5, 15, 20, 25, 30 százalékkal -, de az unió még nem engedi". "Megyünk azonban egy ötkulcsos, élőmunkát terhelő adózás felé, ami elismeri a magyar munkaerő kínálati és keresleti egyenlőtlenségeit". "A 100 százalékos általános kulcs mellett van már 50 százalékos (közszférából kilépők esetén 1 évre, kétszer 4 órás női munka esetén) és 0 kulcsunk (rehabilitációs kártyával rendelkezők és start-munkások), de még szükségünk lesz egy 25 és egy 75 százalékos kulcsra is" - írja a miniszter.
Az OTP Bank honlapján közzétett napi jelentésében azt írta: a piaci szereplők és a nemzetközi szervezetek elsősorban egy strukturális kiadáscsökkentésen alapuló csomagot látnának szívesen. Emiatt egy áfaemelésen és a pénzügyi tranzakciós adó bevezetésén alapuló csomag negatív piaci reakciót válthat ki az állampapír- és a forintpiacon - vélik.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az adóintézkedések megítélése attól függ, hogy milyen célt szolgál. Ha a költségvetés bevételeinek növekedését célozza, az valóban negatív reakciót válthat ki, ha azonban a hatékonyság növelését szolgálná, pozitívan fogadhatja a piac.
Az elemző szerint a kormány már elindult a strukturális átalakítások útján, a Széll Kálmán Tervben több ilyen irányú lépés is látható. Suppan Gergely szerint ezeket folytatni, mélyíteni kellene, jó lenne látni, hogyan rakják rendbe a MÁV-ot, a BKV-t - sorolta.
Az elemző feleslegesnek nevezte az öt áfakulcs bevezetését, szerinte minél több a kulcs, annál nagyobb a kijátszhatóság lehetősége.
Mint mondta, egyetért azzal, hogy a fogyasztást terhelő adók a legkevésbé torzítóak, de - hangsúlyozta - már most is túl magas az áfa Magyarországon, ez erősíti a feketegazdaságot, inflációs többletet okoz, ami pedig korlátozza a nemzeti bank mozgásterét.
Az OTP Bank emlékeztet arra: várhatóak a költségvetés további konszolidációját célzó intézkedésekre vonatkozó bejelentések, hiszen április közepéig a kormány elküldi az EU-nak a konvergenciaprogramot. Ebben olyan költségvetési pályát kell bemutatni, intézkedésekkel alátámasztva, amely megegyezik a korábban vállalt, 2012 esetében 2,5 százalékos, 2013 esetében pedig 2,2 százalékos GDP arányos deficittel. Az OTP szerint ehhez az idei évben 0,6, 2013-ban pedig a GDP 1,2-1,5 százalékát elérő további kiigazítás szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.