A svájci pénzintézet egyben semlegesről felülsúlyozottá minősítette át a magyar államadósságot.
Paul Fage, a Crédit Suisse elemzője a Bloomberg által idézett kommentárban leszögezte: ha a kormányzat tartja majd az ígért, 2011-es, 3 százalék alatti hiánycélt, akkor Magyarországot vélhetően nem minősíti le a Standard & Poor’s.
A Standard&Poor’s akkor helyezte kilátásba a magyar adósság bóvliba vágását, amikor megszakadtak a tárgyalások Magyarország és az IMF között. A hitelminősítő úgy vélekedett, újra kell értékelnie a magyar besorolást az IMF védőhálója nélkül.
A delegáció júliusi kivonulásának időszaka után súlyosbította a helyzetet, hogy Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca vezetője kijelentette: nem fogunk megszakadni, hogy 2,8 százalék legyen a hiány jövőre.
A magyar gazdaság stabilitásának megítélése akkor kezdett helyreállni, amikor a kormány bejelentette, hogy 2011-re mégis leszorítják a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá.
Matolcsy szeptemberben bejelentette, hogy 3 százalék alatti lesz a költségvetési deficit, melyet Orbán Viktor a parlamentben megerősített.
A kormány kommunikációjában bekövetkezett fordulat segített, hogy az államkötvények hozamai ne emelkedjenek tovább, a forint árfolyama némileg stabilizálódjon és a CDS felár csökkenjen. Igazi fordulatot a magyar fundamentumok megítélésében a 2011-es költségvetés adhat, melyet az önkormányzati választásokig (október 3) bizonyára nem ismerhetünk meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.