Tüntettek az alkotmány elfogadása ellen, amelyet nemzetközileg is elítélnek; a kötvényhozamok két és fél éve nem látott magasságba emelkedtek, nem beszélve arról, hogy nemrég leminősítették Magyarországot.
Kedden 3 hónapos kincstárjegyeket értékesített Magyarország, amely az első aukció volt azóta, hogy elfogadták a vitatott törvényeket (stabilitási törvény, jegybanktörvény – A szerk.), így veszélybe került az EU-IMF megállapodás.
A Standard & Poor’s decemberben a befektetésre nem ajánlott kategóriába vágta le Magyarország adósságát, követve a Moody’s Investors Service hitelminősítő ügynökséget. Az EU/IMF a „szanálási” tárgyalásokat felfüggesztette, mert veszélyben látták a jegybak függetlenségét.
„Jelenleg nincs tervbe véve a Bizottság küldöttségének visszatérése Budapestre” – közölte a BruxInfo kérdésére Olivier Bailly. A BruxInfo úgy tudja, hogy sem a Bizottság, sem az IMF nem hajlandó addig tárgyalni Magyarországgal a kormány által kért elővigyázatossági (vagy készenléti) hitelkeretről, ameddig a jegybanktörvény körüli jogi bizonytalanságok nem tisztázódnak.
Mit tehet Magyarország a finanszírozási költségek növekedése közepette? – teszi fel a kérdést az FT. Az egyik, hogy a kormány a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékát kezdi használni, ha az IMF-tárgyalások kudarcba fulladnak. A magyar állam külső finanszírozási igénye 4,6 milliárd euró 2012-ben.
A teljes magyar gazdaság deviza-finanszírozási igénye összesen 14 milliárd euró. Ha nincs IMF-megállapodás, akkor az euróban denominált kötvények kibocsátása nem működhet, és ezt a devizatartalékból lehetne fizetni. Ebben az esetben a devizatartalék 13 százalékkal csökkenne – mutatott rá Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi közgazdásza az FT beszámolója szerint. Ez alááshatná a forinttal szembeni bizalmat, és fokozódna a tőkemenekülés – vélekedett az elemző.
Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci közgazdásza az FT-nek azt mondta, már szeptemberben arra figyelmeztetett, hogy a kormányzat hozzányúl a devizatartalékhoz a 2012-es refinanszírozáshoz. A kormányzat azt mondta, hogy ez nem igaz, és az MNB közölte, hogy ez soha nem történhet meg. A tartalék felhasználásnak története most már viszont a közbeszéd tárgya. A tartalék már csökkenésnek indult, és további legalább 5 milliárd euróval mérséklődhet – tette hozzá Montalto.
Nem mindenki írta még le a megállapodást – írja az FT. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank budapesti közgazdásza a lapnak azt mondta: egyelőre úgy tűnik, hogy a magyar kormány nem túl konstruktív, illetve nem túl együttműködő az EU-val és az IMF-fel. Nyilvánvaló, hogy ez okozza a piaci turbulenciát, amely nehezebbé teszi a refinanszírozást. Az IMF-megállapodás azonban 100 százalék, hogy meg fog születni. De „göröngyös” út vezet odáig.
Benoit Anne, a Société Générale közgazdásza ugyanakkor megkongatta a vészharangot. Az elemző úgy fogalmazott, hogy talán már csak néhány hét van hátra a legrosszabb forgatókönyv beteljesüléséig, egy teljes valutaválságig. A központi banknak nem lesz más választás, minthogy „agresszívan” emelje a kamatot, feltéve, hogy a jegybank még jól működik Budapesten.
A Financial Times mai szerkesztőségi kommentárjában is foglalkozik a magyar kormány által hozott új alaptörvény és az egyéb jogszabályok keltette aggodalmakat, felszólítva az európai közösséget, hogy egységesen ítélje el a kabinet működését.
A vezető gazdasági lap szerkesztőségi cikkét Václav Havel volt cseh elnök említésével kezdi, a nemrég elhunyt politikus a magyar alaptörvény eltörlését kérte a közelmúltban. "A földrajzilag Európa szívében található ország olyasmit szenvedett el, ami alkotmányos puccsnak tekinthető – szögezi le az FT.
A lap felsorolja a demokratikus értékeket megkérdőjelező intézkedéseket, így az alaptörvényhez kapcsolódó sarkalatos törvényeket, amelyek a lap meglátása szerint szinte minden féket és ellensúlyt felszámolták.
Az új választási rendszer egyértelműen a Fidesznek kedvez, a kormány pedig jelentős befolyást szerzett a média, az igazságszolgáltatás, a jegybank, valamint a költségvetést auditáló szervezetek fölött. Orbán Viktor közeli barátja jogot kapott a bírák kinevezésére, az Alkotmánybíróság jogkörét pedig csökkentették. A Fidesz túl messzire ment az egyházak állami szabályozásával akkor, amikor olyan törvényt fogadott el, amely kizárólag a keresztény és zsidó világvallásokat ismeri el.
A kormány intézkedéseinek jó része nem felel meg az uniós jogszabályoknak, Brüsszelnek és minden EU-tagállamnak ezért csatlakoznia kell az Egyesült Államokhoz az intézkedések határozott elítélésében. "Fel kéne világosítani Orbán Urat, hogy tettei aláássák az égetően szükséges EU-IMF hitel kiutalásának esélyét".
"Magyarország az első olyan állam, amely megkérdőjelezte az elvet, miszerint a demokrácia visszafordíthatatlan" – fogalmaz a lap, hozzátéve, hogy bár az új tagállamok felvételekor megvizsgálják a demokratikus normák betartását, felvételüket követően nem szankcionálják a jogállamiság megsértését.
Die Presse: Magyarország pénzügyi vészhelyzetbe került
"Magyarország ellenzéke belpolitikailag marginalizálódott és csak keveset tud elérni. Az egyetlen reményük az, hogy a Nemzetközi Valutaalap kényszeríti térdre Orbán miniszterelnököt" - írja a befolyásos bécsi Die Presse a Budapesten hétfőn lezajlott tiltakozó tömegfelvonulásról szóló szerdai elemzésében.
A lap vezércikkében kiemeli, hogy az új magyar alkotmány heves bírálatot váltottak ki külföldön a magyar kormánnyal szemben. Ám ez Orbánnál süket fülekre talált. "José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének figyelmeztető levelei a jegybanktörény ügyében? Dehogy. És Hillary Clinton amerikai külügyminiszter levele, amelyben aggodalmát fejezte ki a demokráciapolitikai megkérdőjelezhető kérdéseket illetően? Ugyan, kérem. És Magyarország hitelképességének "bóvlivá" történt leminősítése két intézet részéről? Esztelenség" – jellemzi a lap a magyar kormány hozzáállását, megjegyezve: a kabinet nem hagyja magát eltéríteni a céljaitól. Legalábbis egyelőre.
A Die Presse rámutat: a magyar kormány ellenfelei, akik a 2010-ben tartott parlamenti választások óta széttöredeztek és egymással marakodnak, most a Nemzetközi Valutaalapban látják az egyetlen olyan fórumot, amely Orbánt még észhez téríthetné. A múlt év végén ugyanis a kormány fogcsikorgatva ugyan, de bejelentette, hogy tárgyalásokat folytat az IMF-fel egy hitelegyezmény megkötéséről. Magyarország, mint 2008-ban, pénzügyi vészhelyzetbe került. Magyarország részben a rossz hitelminősítések miatt képtelen a piacról finanszírozni a 2012-ben esedékes, 5-10 milliárd eurós igényt, ezért sürgős szükség van az EU-IMF segítségre. Orbán bár hajthatatlannak tűnik, bejelentette, hogy a jövő héten megkezdik az informális tárgyalásokat az IMF-fel.
Le Monde: az EU ne hagyja, hogy Magyarország csúfot űzzön a szabályokból
A francia napilap a címoldalon szerkesztőségi cikkben foglalkozik a magyarországi helyzettel, leszögezve: az Európai Unió nem támogathat egy olyan országot, amely nem tartja be a demokratikus szabályokat.
"Mint valami rémálomból, úgy ébrednek fel végre a magyarok" – kezdi szerkesztőségi cikkét a lap, így jellemezve az alaptörvény ünnepsége idején megtartott ellenzéki tüntetést. A Le Monde emlékeztet arra, hogy a kormányellenes erők január 2-án érték el először, hogy hangjuk hallhatóvá vált.
A Le Monde megfogalmazása szerint az EU kényes helyzetben találja magát ezzel a "rettenetes gyerekkel", amely mindössze hét éve tagja a közösségnek. Brüsszel nem maradhat közömbös az Orbán-kormány tetteivel szemben, már 2010-ben megkezdődtek a figyelmezetések José Manuel Barroso részéről, ugyanakkor – teszi hozzá a lap – egy demokratikus választásokon győzedelmes kormányt nehéz szankcionálni, erre példa a 2000-ben megalakult, szélsőjobboldali pártot is magába foglaló osztrák kormány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.