BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fokozatos a kilábalás

Gyorsulhatott a magyar gazdaság növekedése a harmadik negyedévben a második negyedben tapasztalt 0,5 százalékos bővülés után. A Világgazdaság konszenzusa szerint a GDP bővülése megközelíthette az 1 százalékot, ám a mezőgazdaság teljesítménye kulcsfontosságú.

Július és szeptember között közel 1 százalékkal növekedhetett a magyar gazdaság az előző év azonos időszakához képest a Világgazdaság által megkérdezett közgazdászok és gazdaságkutatók várakozása szerint. A tíz elemző mediánvéleménye alapján 0,9 százalékkal nőhetett a gazdaság. A KSH csütörtökön közli az előzetes GDP-adatokat.

Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy egyre több szektor kapcsolódhat be a növekedésbe, és a külső kereslet is segítheti a magyar gazdaságot. Az idei első félévben a mezőgazdaság kedvező teljesítményt mutatott, és ennek fennmaradására komoly esély van. Az OTP elemzői szerint az erős mezőgazdasági teljesítmény több mint 1 százalékkal segíti a gazdasági növekedést. A kilábalás a Világgazdaság mutatószáma szerint is folytatódott az időszakban, hiszen a Gyorsulási Irányadó éves indexe hónapról hónapra nagyobb bővülésről tanúskodik.

„Az alacsonyabb súlyú szektorok hozzájárulása segítheti a GDP-t” – mondta lapunknak Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza szerint a mezőgazdaság mellett az építőipar növekedése is húzhatja a gazdaságot. „Megugrottak a megrendelések a vasút- és közútépítésben” – hangsúlyozta Suppan. Hozzátette, a városrekonstrukciók is kedvező hatást gyakorolnak. Júliusban megtorpant az építőipar, ám augusztusban közel 15 százalékkal nőtt éves alapon. Gárgyán Eszter, a Citi régiós közgazdásza kiemelte, hogy az építőipart főként az Európai Uniós források húzzák.

„A nettó export újra pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez az előző negyedévi kisebb visszaesés után” – vélekedett Suppan Gergely. Emlékezetes, a válságból való kilábalás során a magyar gazdaság motorja a nettó export volt. „A kiskereskedelmi forgalom is növekedett, ám elmaradt a várakozásoktól” – tette hozzá a közgazdász. A kiskereskedelem a júliusi és augusztusi 1 százalék feletti bővülés után szeptemberben csupán 0,3 százalékkal nőtt. „Az adatok gyengék, a fogyasztás továbbra sem indult növekedésnek, és az emberek inkább megtakarítanak” – fejtette ki meglátását Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere hozzátette, a kiskereskedelem a rezsicsökkentés ellenére kedvezőtlenül alakul.

A központi bank kkv-knak nyújtott hiteléről azonban megoszlanak a vélemények. Suppan kifejtette, a vállalati hitelezésben már megjelenhetett a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának hatása. Gabler Gergely, az Erste vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, hogy az MNB programja miatt nőtt a hitelállomány, aminek lesz élénkítő hatása. Kondrát ugyanakkor nem gondolja, hogy a hitelprogramnak jelentős hatása lenne.

„Az autóipar is igazi húzóereje lehet a gazdaságnak” – hangsúlyozta a TakarékBank közgazdásza. „Amerikában nagy siker a Kecskeméten gyártott Mercedes, igaz, ennek a pozitív hatása inkább az év utolsó negyedében várható” – tette hozzá. Megjegyezte, hogy az Audi gyár is kezd felpörögni. A beruházások lejtmenete a második negyedévben megállt az Európai Uniós forrásoknak köszönhetően – mondta Suppan, aki ebben a tekintetben stabilizálódást vár.


Nőtt az ipari termelés
„Az ipari termelés 2 százalék körüli növekedést mutathatott, ami nagy előrelépés az előző negyedévekhez képest” – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza. Bebesy Dániel kiemelte, hogy „az elmúlt hónapokban kedvező ipari adatok érkeztek, összhangban az euróövezeti beszerzésimenedzser-indexekkel”. Kondrát Zsolt ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az ipari termelési statisztika és a GDP-n belüli hozzáadott érték szerint számított ipari adat között az elmúlt időszakban nagyobb különbségeket láthattunk. Az MKB Bank vezető közgazdásza szerint „ha a kedvező ipari adatok meglátszanak majd a GDP-ben is, akkor akár 1 százalék felett is lehetett a növekedés.”

Az ipari termelés a júliusi 3,2 százalékos növekedés után augusztusban csak 0,8 százalékkal nőtt naptárhatástól megtisztítva éves alapon. Szeptemberben ugyanakkor újra 3 százalék feletti növekedést láttunk, havi alapon pedig 1,8 százalékkal nőtt a termelés; ilyen gyors ütemre utoljára az év elején volt példa.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.