Írországot leminősítheti a Moody’s a jelenlegi „Aa2” besorolásról – közölte a hitelminősítő. A bankmentések költsége igen magas, meghaladhatja az 50 milliárd eurót, ezért helyezte kilátásba a Moody’s az ír adósság besorolásának rontását. Egy szinttel lejjebb vághatja a besorolást a cég, mely még mindig magas szintű, befektetésre ajánlott kategória.
„Figyeljük a bankrendszert, melynek feltőkésítésre lesz szüksége” – közölte Dietmar Hornung, a Moody’s frankfurti elemzője. Az ír Pénzügyminiszter, Brian Lenihan szeptember végén jelentette be, hogy a pénzügyi rendszer megmentése az ír hazai össztermék harmadát emésztheti fel.
A kormány törölte az októberi és a novemberi kötvényeladást, arra hivatkozva, hogy a finanszírozás 2011 első felében megoldott, nincs szükség újabb forrásokra. „A likviditási helyzet kedvező” – mondta Hornung. „Nincs rövidtávon likviditási problémánk, nincs szükség külső segítségre.” A miniszter négy éves fiskális tervet fog bemutatni a következő hónapban, és a költségvetési hiányt 2014 végére a GDP 3 százaléka alá szorítják.
A Standard & Poor’s augusztusban rontotta le az ír adósbesorolást „AA-”szintre, negatív kilátással. További leminősítés várható, ha az Anglo Irish megmentése meghaladja a 35 milliárd eurót.
A Fitch is „AA-” szinten tarja az ír adósság besorolását. Az ország államadóssága a GDP 120 százaléka lehet 2014-re, „ha minden rendben halad” – közölte a Dankse Bank. Növekedés nélküli alternatívát feltételezve 2016-ra az államadósság 147 százalékos csúcsot dönthet.
A gazdaság 0,2 százalékkal növekedhet idén, a júliusi 0,8 százalékos becsléssel szemben, közölte a Dublin-központú ír jegybank. A jövő évre vonatkozó becslést is korrigálták: 0,4 százalékponttal vágták vissza a GDP növekedési várakozást 2,4 százalékra.
Az EKB újra PIGS (Portugália, Írország, Görögország, Spanyolország) kötvényeket vásárolt. Az ír és a német kötvények közötti hozamkülönbség rekordmagas szintre emelkedett a múlt hónap végén az euró bevezetése óta.
A szeptemberi ír kötvényeladást jelentős aggodalom övezte. Írország 500 millió euró értékben tervezett eladni 4 év lejáratú állampapírt, és 1 milliárd euró értékben 8 év futamidejűt. A kereslet nagy volt, a 4 éves (500 millió euró értékben kibocsátott) papírok hozama 4,767 százalékon alakult, és 2,54 milliárd euró ajánlat érkezett. A 8 éves (1 milliárd euró értékben kibocsátott) kötvények hozama 6,023 százalék lett, az ajánlatok majdnem elérték a 3 milliárd eurót. A 4 év lejáratú adósság hozama az előző aukción 3,627 százalék volt, a 8 év futamidejű 5,088 százalék.
A vezető véleményezők többsége egyetért abban, hogy a kötvények hatalmas felárral keltek el, és az adósság finanszírozása az államnak nagyon sokba kerül. „Az államnak és az adófizetőknek ez borzasztó” – mondta Willem Buiter a Citigroup vezető közgazdásza. Abban azonban egyetértenek, hogy a befektetők érdeklődése a kötvények iránt kielégítő. „Ha a hozamok 7-8 százalékra növekednek, akkor vége a játéknak, Dublin követni fogja Görögország sorsát” – kommentálta az eseményeket Padhraic Garvey, az ING stratégája.
A Financial Times pedig arra figyelmeztet, hogy Írország lehet a következő Görögország – legalábbis a piaci árazások erre utalnak.
Spanyolország
Spanyolország egy nappal azután lépett a piacra, hogy az ír (és a portugál) német kötvények feletti hozama rekordszintre emelkedett az eurózóna fennállása óta.
A spanyol éves lejáratú papírok hozama 1,908 százalékon alakult, augusztusban az előző aukción 1,836 százalék volt az átlaghozam. A 18 hónap lejáratúak hozama 2,146 százalék lett, szemben az augusztusi 2,78 százalékkal.
A Moody’s hitelminősítő "AAA"-ról "Aa1"-re leminősitette Spanyolország hitelképességét az ország gyenge növekedési kilátásai miatt. Az ország kilátásai azonban "stabilak".
A Moody’s szerint a következő években a spanyol gazdaság átlagos növekedési rátája vélhetően 1 százalék lesz. A hitelminősítő ügynökség szakértői ezenkívül kihívásokat látnak az állami deficit csökkentésénél. . A Moody’s abból indul ki, hogy a spanyol kormány a terveknek megfelelően képes az állami deficit csökkentésére. A madridi kabinet a deficitet 2013-ig a takarékossági program segítségével a GDP 3 százalékára akarja leszorítani.
Görögország
Tegnapi bejelentés szerint 2011 végére a görög költségvetési hiány 7 százalékot tesz majd ki. ezzel Athén jelentősen növelte céljait, hiszen az EU-IMF megállapodás szerint a deficitet csak 7,6 százalékig kell csökkentenie a következő évben.
A görög kormány egyébként az idei évre is az elvártnál komolyabb vágást hajt végre, hiszen a 8,1 százalékos deficitcél helyett a GDP 7,8 százalékáig mérsékli a hiányt december végéig. A múlt évben a görög költségvetésen 14 százalékos lyuk tátongott, az ország most mindent elkövet azért, hogy helyreállítsa a pénzügyi stabilitást, és ezáltal a befektetők bizalmát is - tudósít az AP.
George Papaconstantinou pénzügyminiszter szerint nem vár további bércsökkentés a lakosságra, de a megszorítások folytatódnak. Az előbbi hír nyugtatóan hathat, főleg annak fényében, hogy egy friss kutatás szerint a közszférában nagyjából megegyezik az elégedett és az elégedetlen alkalmazottak aránya, míg a magánszektorban a dolgozók 85 százaléka elégedetlen.
Az EKB újra kötvényvásárlásba kezd
Az Európai Központi Bank (EKB) növelte államkötvény vásárlását: a frankfurti székhelyű jegybank közölte, hogy 1,38 milliárd euró értékben vásárolt kötvényeket a múlt héten, melyet a megelőző heti 134 millió eurós felvásárlásról emelt meg. Az EKB május 10-én kezdett kötvényvásárlásba, hogy stabilizálja a piacokat, melyket a görög krízis rázott meg.
A portugál államcsőd elleni biztosítás árazása rekordot döntött a múlt héten, miközben az ír kötvényhozam az euró bevezetése óta a legmagasabb szintre emelkedett. Az euróövezet gyenge országai összeroskadnak az államadósság súlya alatt, az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 750 milliárd eurós csomagja nem oszlatta el a befektetők aggodalmát.
Huszonegy hete tart az EKB kötvényvásárlási programja: májusban nagy volumenben vásárolt kötvényeket a központi bank, az első héten 16,5 milliárd euró, a második héten 10 milliárd euró értékben - írja a Bloomberg. Július óta a heti vásárlási összeg 100 és 300 millió euró közt ingadozott, a múlt héten újra megugrott a kötvényvásárlási ütem. Ez arra utalhat, hogy az euróövezet egyes országai még közel sem heverték ki a válságot, így nincs ok arra, hogy az adósságválsággal kapcsolatos félelmek gyengülnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.