BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó oldalazás: stagnálás körüli helyzetben a gazdaság

A gyorsulási irányadó novemberben sem emelkedett

Nem tudott ősszel a stagnálás közeli helyzetből kitörni a magyar gazdaság. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) novemberben 0,06 százalékkal csökkent, ez május óta a leggyengébb havi mutató a felülvizsgált adatok szerint. Az októberi teljesítmény még 0,1 százalékos emelkedés volt, ugyanakkor jelentősebb bővülést az év eleje óta alig lehetett tapasztalni. Hiába sikerült viszonylag hamar, már 2009 második felére kijönni a mély recesszióból, egyelőre nem kapcsolt a válság előttinél magasabb fokozatba a gazdaság. Ez annak fényében különösen csalódást keltő, hogy eközben a külső konjunktúra élénk volt, míg a jövőre induló költségvetési megszorítások várhatóan Európa-szerte lassulást okoznak.

A GYIA összetevői közül a legtöbb a csökkenés irányába hatott, csak kettő ellensúlyozta a negatív hatásokat. A pénzügyi mutatók közül a reálkamat emelkedése fékezőerőt jelent, habár így is nagyon alacsony szinten van a magas infláció miatt. A hosszú és rövid futamidejű állampapírok hozamkülönbségéről is ugyanez mondható el. Három hónap emelkedés után szűkült a gazdaság pénzigénye is, ugyanakkor megfordulni látszik a válság mélypontján tapasztalt zsugorodó trend. A német üzleti várakozások a nyári csúcspont óta elkezdtek romlani, habár még mindig inkább optimista a hangulat, ez már érződik a magyar exportfolyamatokban is.
Az elmúlt hónapban a BUX index is gyengén teljesített, így hozzájárult a GYIA csökkenéséhez. A reálkeresetek is estek havi alapon, ami nem kecsegtet a belső kereslet gyors helyreállásával. Ugyanezt mutatja az ipar belföldi eladásainak alakulása, amely a termeléssel dacolva ezúttal zsugorodott havi alapon. Tovább nőtt és már a 19 hónapot közelíti a munkakeresés átlagos időtartama is, jelezve, még mindig jelentős szabad kapacitások vannak a gazdaságban.
Az egyik tényező, amely a növekedés irányába mutatott, a fogyasztási hitelek állománya volt, ez viszont előreláthatólag csak átmeneti élénkülést okozott. A másik ilyen GYIA-ösz-szetevő az ipari termelés volt, amely mutatja, hogy az exportőr szektor még mindig a legfőbb húzóerőnek számít. A növekedés szerkezeti összetétele tehát továbbra is egyoldalú, nagyítóval kell keresni azokat az ágazatokat, amelyek viszonylag jó teljesítményt nyújtanak.

Így készül a GYIA

A gyorsulási irányadó (GYIA) egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre.

A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.

Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.




A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.

Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.