Miközben az év első heteiben hektikusan mozogtak a pénz- és tőkepiacok, alapvetően folytatódtak az elmúlt év végét jellemző tendenciák. A hangulat és a tőkeáramlás szempontjából továbbra is az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed lépései, illetve az azzal kapcsolatos várakozások lehetnek a legmeghatározóbbak a CIB Bank elemzői szerint. A Fed januárban folytatta az eszközvásárlásainak lassítását, melynek hatására a feltörekvő piacok, így a magyar is eladói nyomás alá került. A Fed lépéseinek hatására a fejlett piacokon a kockázatmentes hozamok emelkedése valószínűsíthető, amellyel párhuzamosan csökkenhet és volatilisabbá válhat a feltörekvő piacokra irányuló tőkeáramlás. Ez alátámasztja a CIB elemzőinek várakozását, mely szerint az idei év Magyarország számára is komoly kihívásokat tartogat. A visegrádi régió eddig viszonylag ellenállónak bizonyult a feltörekvő piacokat sújtó eladói nyomással szemben, azonban e tekintetben a magyar eszközök kivételt jelentettek: az év első két hónapjában a forint a feltörekvő régió hatodik leggyengébb teljesítményét nyújtotta, és a közvetlen régiós vetélytársnak tekintett lengyel zloty-t is alultejesítette. A CIB elemzői szerint a gyenge teljesítmény hátterében elsősorban az MNB monetáris politikája, nem pedig a feltörekvő piacokra nehezedő nyomás és nem is az ukrán események állnak.
A február eleji 306-310 forintos euro árfolyam ellenére az év második hónapjában az MNB tovább csökkentette a kamatot, amely kétéves csúcs közelébe emelte az euró árfolyamát. A CIB elemzői rövid távon csak minimális forinterősödésre látnak esélyt. „A magyar növekedés élénkülésére és az erős külső-belső egyensúly fennmaradására vonatkozó prognózisok alapján a 300-as euró árfolyamszint megközelíthető lehet, míg 2014 egészére vonatkozóan enyhén erősödő forintpályát valószínűsítünk. Az év végére akár a 295 forintos szint is elérhető, de rövid távon az ukrán helyzet és az országgyűlési választások befolyásolhatják a piaci hangulatot. Önmagában a választások ténye valószínűleg nem okoz majd nagyobb elbizonytalanodást, mivel a piaci szereplők többsége nem számít kormányváltásra. A hazai makrogazdasági és piaci kilátások szempontjából sokkal nagyobb jelentősége lesz az új kormány gazdaságpolitikai programjának. Ennek tartalmát azonban egyelőre nem ismerjük, így értékelni sem lehet még azt” – mondta el Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. Az MNB kamatvágása egészen 2,5 százalékig folytatódhat, azonban továbbra is azzal számolunk, hogy a nemzetközi folyamatok és az élénkülő hazai gazdasági környezet tükrében az év második felében szükségessé válhat az alapkamat emelése, így év végén 3,5 százalékon állhat az irányadó kamatláb” – tette hozzá Trippon Mariann.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.