Egyre több közgazdász látja úgy, hogy a svájci frank akár paritásra is erősödhet ez euróval szemben. Ez azt jelentené, hogy az euró/forint árfolyam megegyezne a frank/forint árfolyammal, jelenleg a 270-es szinttel. Aggasztó, hogy ebben az esetben a forint sem tartaná magát, 280-as kurzusra, vagy e fölé is kerülhetne az árfolyam.
Az UBS Bank elemzői szerint, amennyiben Görögország rendezetlen államcsődbe kerül, akkor kialakulhat az euró/frank paritás. John Taylor, az FX Concepts LLC, a világ legnagyobb valuta hedge fundjának alapítója pedig a napokban kijelentette, „úgy néz ki, hogy a svájci frank paritásra fog erősödni az euróval szemben”. Barta György, a CIB Bank vezető elemzője a „paritás forgatókönyvét csak extrém helyzetben”, például egy Lehman-szerű összeomlást követően tudná elképzelni. Kiemelte: a fundamentumok alapján és a szélsőséges piaci hangulati ingadozás remélt hiányában nem kell számítani a kialakulására.
A magyar gazdaságra azonban borzasztó hatást gyakorolna ez a szcenárió a magas svájci frankban denominált hitelállomány miatt. „Ebben az esetben akár 3 százalékkal is csökkenhetne a fogyasztás” – mondta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető közgazdásza szerint az is elképzelhető, hogy ekkor a gazdaság újra recesszióba kerül. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője úgy látja, a paritásnak „katasztrofális hatása” lenne a gazdasági növekedésre, a nem teljesítő hitelek számára, és a bankok hitelezési hajlandóságára is.
„Ha egy - Magyarország számára különösen ártalmas - negatív szcenárióban megvalósulna a paritás, annak nehezen kvantifikálható, de mindenképpen súlyos következményei volnának” – véli Barta György. Az elemző szerint a nem teljesítő hitelek arányában most várt tetőzés és lassú fordulat természetesen teljes egészében elmaradna, lényegében az összes szegmensben (nemcsak a lakosság esetében, de például az önkormányzatok, vállalkozások esetében is).
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi stabilitásról szóló elemzésében az áll, hogy 245 forintos svájci frankot még elviselne a bankrendszer, azonban itt már 80 milliárd forint feletti tőkét kellene emelni az ágazatban. (Az MNB 2012-re 257-es frankárfolyammal számol e forgatókönyv szerint.) A jegybank modellje tehát nem számol ilyen magas, 280 körüli árfolyammal.
„Nem túlzás azt mondani, hogy az MNB stresszforgatókönyvében szereplő értékeket meghaladó árfolyam már életveszélyes volna a fedezetlen nyitott devizapiaci pozícióval rendelkező adósok számára és feltehetően jelentős feltőkésítési igényt jelentene a mostani szinteken még maximálisan stabil bankszektorban” – szögezte le a közgazdász. Hozzátette, ha az MNB által jelzett 83-167 milliárdos tőkeigény jelentkezik is, azt ki tudják elégíteni az elkötelezettségüket már korábban is bizonyító nyugati anyabankok, valamint a kormány is félretett ilyen célból 300 milliárdot az IMF-pénzből.
A drasztikusan romló helyzet – folytatta Barta – az amúgy sem bőséges hitelkínálatot még inkább elnyomná, de a hitelkereslet is még jobban megcsappanna. A jelentősebb kockázatok miatt valószínűleg a magyar eszközöktől elvárt kockázati prémium is megugrana, esetlegesen kamatemelésre kényszerítve a jegybankot, amely azonban még inkább feljebb tolná a most nem túl vonzó forinthitel-kamatokat.
Barta György is úgy látja, hogy komoly nyomást jelentene a gazdasági növekedésre ez a szcenárió. „A hitelezés további befagyása a prognosztizált lassú gazdasági kilábalást is leblokkolná évekre” – húzta alá. Hozzátette azt is, hogy a lakásárak tovább esnének, valamint a foglalkoztatottság is romlana.
Nehéz elképzelni, hogy a forint 270-es szint környékén maradna meg, amennyiben paritásra kerülne az euró a frankkal szemben – mondta Samu János, a Concorde makorgazdasági elemzője. Az MNB tesztje 245-ös frank/forint és 315-ös euró/forint árfolyammal számolt, azonban ha paritásra kerülne az euró az alpesi deviza ellenében, akkor 280-300-as szintre kerülhetne a forint mindkét fizetőeszközzel szemben ebben az évben – hangsúlyozta az elemző.
„Ez 22 százalékos gyengülés a mai 230-as frankárfolyamhoz képest, és 10-15 százalékos az MNB stressztesztjéhez képest. A bankrendszer egészének 2-300 milliárd forint veszteséget kellene leírnia ebben az esetben, főként a frankban denominált hitelek nem teljesítésének növekedés miatt” – nyilatkozta a közgazdász. A lakossági hitelek nem teljesülővé válása 4 százalékkal növekedhetne a jelenlegi szinthez képest – tette hozzá.
A GDP növekedését ez azonnal fél százalékkal mérsékelné, és a bankok hitelezési aktivitásának visszafogása kitolódna. Jelenleg az látszik, hogy a bankrendszerben két év múlva állhat helyre a hitelezés, azonban az euró/frank paritás esetében ez legalább egy évvel kitolódna – mondta Samu János.
„A KKV-k nehezebben jutnának beruházási forráshoz, és a háztartások számára is visszavetné a fogyasztási hitelezést, vagyis a belső kereslet tartósan nyomott maradna, rontva ezzel a következő évek gazdasági kilátásait” – húzta alá a Concorde elemzője.
Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója úgy látja, „a magyar pénzügyi rendszer stabilitásra mindenképpen kedvezőtlenül hat a frank további jelentős erősödése az NPL-ráta emelkedésén keresztül”. Két enyhítő körülményt meg kell említeni a szakértő szerint:
1) a hazai tulajdonú bankok tőkehelyzete nemzetközi összehasonlításban különösen stabil, a külföldi tulajdonú bankok esetében pedig a nemzetközi háttér nyújt megfelelő védelmet;
2) a devizahitelesek egy részének nyújtott árfolyam-védelem a további frankerősödés esetén kritikus helyzetbe kerülő háztarások számára valós segítséget jelenthet.
„A gazdasági növekedés szempontjából mindenképpen kedvezőtlen lenne a frank további jelentős erősödése, ami elsősorban a háztartások fogyasztási kiadásait csapolhatja meg. Egyrészt a törlesztő részletek emelkedése csökkenti a szabadon elkölthető jövedelmet, másrészről tovább erősödhet a válság óta megfigyelhető óvatossági motívum (előtörlesztések). A hitelpiacon elsősorban a kereslethiány fékezheti a hitelezési aktivitást, a bankok hitelezési hajlandósága legfeljebb másodsorban jelenthet korlátot” – véli Forián-Szabó Gergely.
Amellett, hogy a paritás egy igen pesszimista forgatókönyv, némileg megnyugtató lehet, hogy Barta György szerint akkorra már valószínűleg „a svájci jegybank is aktivizálná magát és beavatkozna a piacon frankgyengítéssel”. Ha paritás alakulna ki az euró/frankban, az már nem csak a frank/forintot, hanem az euró/forintot is érezhetően feljebb tolná a növekvő pénzügyi stabilitási kockázatok miatt, tehát a frank-forint árfolyamot kétszeresen is megdobná – tette hozzá.
Óriási kockázatok
Egy neve elhallgatását kérő közgazdász úgy látja, ha paritásra került az euró a frankkal szemben, akkor már nem lineárisan növekednének a nem teljesítő hitelek az árfolyamváltozás következtében. Drámai növekedést tapasztalhatnánk, ugyanis 40 százalékkal változna az árfolyam a tavalyi átlaghoz képest. A banki mérlegeket igen negatívan érintené, és a 280-as euró/forint prognózis (illetve ebben az esetben frank/forint is) egy pozitív forgatókönyv. A külföldi befektetők is aggódnának a növekedés visszaesése, illetve a banki szükséges feltőkésítések miatt, amely fiskális kockázatot is jelentene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.