BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gödörben a kereskedelem

Kettős beszéd jellemzi a kereskedelmi ágazatot, a kormány kommunikációja ugyanis sokszor eltér a tényektől – jelentette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke tegnap, az ötödik alkalommal megrendezett Európai Kereskedelem Napján. Parragh szerint ennek tipikus iskolapéldája, hogy a Széchenyi-kártya programot a kormány szerint változatlan formában tartják fent, holott a valóságban a kamattámogatás mértéke az eddigi kettőről egy százalékra csökken. A kamaraelnök a kormány munkásságát értékelve úgy véli, jogos igénye a szakmának, hogy ne csak fiskális, hanem gazdaságpolitikája is legyen.

Ennél élesebb vélemények is elhangzottak a tegnapi rendezvényen, például Demján Sándor szájából, aki szerint maga a válság mentette meg Magyarországot a teljes összeomlástól, mivel a zűrzavar nyitotta fel a döntéshozók szemét, hogy végre cselekedni kell. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke úgy látja, hogy a magyar társadalom foglalkoztatási szerkezete eltorzult, Magyarországon a termelés összezsugorodott, és nincs 500 ezer ember, aki ténylegesen részt vesz a fizikai termelésben, emiatt pedig a szolgáltató szektor működési területe is leszűkült.

A VOSZ vezetője szerint éppen ezért fontos, hogy a magyar kereskedelem működőképes legyen, mivel ez az egyik legnagyobb foglalkoztató ágazat, és egyben az egyik legnagyobb áfabefizető is.

Herczog László szociális és munkaügyi miniszter a tegnapi szakmai fórumon számokkal támasztotta alá az előbbi tényeket, elmondása szerint ugyanis az elmúlt években 476 ezer főről mára 585 ezerre duzzadt a kereskedelemben dolgozók létszáma. A VOSZ tanulmánya szerint ugyanakkor összességében több mint egymillió embernek ad megélhetési lehetőséget az ágazat.

A recesszió – az optimista előrejelzések szerint – legalább 250-300 milliárd forint forgalmat visz el a szektortól, a GDP visszaesése miatt azonban nem kizárt, hogy a kieső forgalom mértéke meghaladja az 500 milliárd forintot is. Ez egy közepesen jó hónap forgalma a teljes ágazatot tekintve.

Az első fél évben az élelmiszer- és a vegyes kiskereskedelmi forgalom volumene 2-4 százalékkal esett vissza, s az évnek ugyan nincs vége, a karácsonyi szezon hátravan, de az már most prognosztizálható, hogy a forgalomcsökkenés trendje nem fordul meg. Ezzel 2009-ben immár harmadik éve csökken folyamatosan a kiskereskedelmi forgalom, vagyis a szektor az elmúlt időszak legnehezebb időszakát éli. A VOSZ tanulmánya szerint azonban a gazdasági visszaesés ellenére sem csökkent a beruházások száma, így a kiskereskedelmi ágazat továbbra is a nemzetgazdaság egyik leginnovatívabb szereplője maradhat. HM

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.