A Washingtonban javaslataiban az IMF azt üzente a kormányoknak, hogy csökkentsék a hitelminősítésekbe vetett bizalmukat. Az IMF szerint a hitelminősítő szervezetek, köztük a Standard and Poor’s, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings jelentős szerepet játszanak a piacon és jól jelzik előre, hogy egy állam mikor nem tesz eleget fizetési kötelezettségének.
De a hitelképesség leminősítése destabilizáló hatásokat válthat ki, mivel a befektetők rohannak túladni vagy éppen felvásárolni az értékpapírokat a minősítések változásának függvényében. "Ez látható volt a strukturált pénzügyi termékek erőteljes leminősítését követően a pénzügyi válság idején"- hangoztatta az IMF.
A Nemzetközi Valutaalap ezért az AAP által idézett Globális Pénzügyi Stabilitási Jelentésében arra kéri fel a kormányokat, hogy lehetőleg ne hivatkozzanak a hitelminősítőkre a jogalkotásban. Az IMF emellett azt kéri a kormányoktól, hogy igyekezzenek rábírni a minősítőket a procedúrák javítására; az irányítás finomítására, valamint az átláthatóság növelésére.
A hitelminősítők tevékenységét először a pénzügyi válság kirobbanásakor érte kritika, miután kiderült: a legmagasabb minősítést adták olyan, bonyolult pénzügyi eszközöknek, amelyek azután tömegesen dőltek be, magukkal rántva több pénzintézetet. A minősítések hatását megsokszorozza az a tény, hogy a befektetési alapok szabályokat alkalmaznak arra nézve, hogy milyen besorolású papírokkal rendelkeznek. Leminősítés esetén azonnal szabadulni próbálnak a termékektől, amelyek így árzuhanást szenvedhetnek el.
Az IMF figyelmeztet az összeférhetetlenségi gondokra is, hiszen a jelenlegi rendszerben a pénzügyi termékek kibocsátói fizetnek a hitelminősítőknek a minősítés végrehajtásáért. Elvileg tehát előfordulhat, hogy a megrendelő – legyen az cég, vagy egy állam – megvásárolja a magasabb besorolást.
A hitelminősítők tévedéseire hívta fel a figyelmet a közelmúltban Paul Krugman, aki szerint a cégek hajlamosak jobb besorolást adni a magántulajdonban lévő eszközöknek, mint az állami termékeknek. A kérdés Magyarországot is erőteljesen érinti, hiszen az S&P felvetette, hogy bóvli kategóriába sorolja az államadósságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.