A vágással új történelmi mélypontra süllyedt a kamat. Elemzők arra számítottak, hogy az MNB 10 vagy 20 bázisponttal csökkenti az alapkamatot. A tanács 2012 augusztusától kezdve két év alatt 490 bázisponttal lazított, és tavaly júliusban állította meg a ciklust 2,1 százalékos szinten. Azóta tartotta az irányadó rátát.
Fontos mérföldkőhöz érkezett az MNB a márciusi kamatdöntő ülés alkalmával, hiszen a nyomott inflációs kilátásra reagálnia kell a Monetáris Tanácsnak, hogy teljesüljön az inflációs célja. Széles körben egyetértés volt arról, hogy a Tanács új kamatcsökkentési ciklusba kezd márciusban, amelynek megfelelően cselekedett, hiszen 15 bázisponttal 1,95%-ra vágta az irányadó alapkamatot. A Tanács kényelmes helyzetben van, hiszen a Federal Reserve és az Európai Központi Bank is „galamb” a monetáris politikai álláspontját illetően, így a nemzetközi befektetői hangulat is támogató. Talán az jelzi a legjobban a kedvező piaci hangulatot, hogy a kamatvágás ellenére a forint erősödni kezdett az euróval szemben a döntés közlését követően és a 300-as lélektani szint felé vette az irányt - vélekedett Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői.
Az elemzők szerint nagy jelentősége lesz a döntést követő közleménynek, illetve a sajtótájékoztatónak, hiszen a szövegezés iránymutatást adhat arról, hogy meddig tarthat a kamatcsökkentési ciklus, illetve miként is ítéli meg a magyar makrogazdasági kilátásokat a Tanács. Matolcsy György elnöksége alatt nyilvános jegybankelnöki beszédre eddig csak akkor volt példa, amikor fontosabb állomáshoz ért a Tanács (pl. az előző kamatcsökkentési ciklus vége). Amennyiben a jegybanki döntéshozók úgy gondolják, hogy a magyar gazdaság számára gyengébb forintra van szükség (az inflációs cél, illetve a növekedés serkentése miatt), a sajtótájékoztató, illetve a kamatdöntő ülést követő közlemény olyan utalásokat tartalmazhat, aminek következtében a magyar fizetőeszköz eladói nyomás alá kerülhet. Ellenkező esetben viszont, azaz ha a Tanács bezárja a kaput további lazító lépések előtt, újra beköszönthet a 300-as szint alatti forint korszaka.
Nem meglepő
„A kamatcsökkentés nem okozott meglepetést a piacokon, hisz a jegybank kommunikációjával folyamatosan készítette fel a piaci szereplőket a márciusi kamatcsökkentésre. A vágás mértéke megegyezett a várakozásunkkal. A 15 bázispontos csökkentés agresszívebb, mint a 2014 első felét jellemző óvatosabb enyhítés, azonban elmarad a sztenderd 25 bázispontos lépésköztől, így óvatosságot is üzen a piacoknak" - vélekedett Bebesy Dániel Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere.
Az elemző szerint elmúlt hónapok során a jegybank nyilvánvalóvá tette, hogy az elmúlt időszak adatai a decemberi inflációs jelentés lefelé mutató inflációs kockázatokat megjelenítő, alternatív szcenárióját erősítették meg. A tanácstagok arra is utaltak, hogy a döntés nagyban függ majd a márciusi inflációs jelentéstől, amelyről úgy gondoljuk, hogy a decemberi riporthoz képest lényegesen alacsonyabb inflációs pályát jelez majd előre. A jegybank decemberi jelentésben szereplő előrejelzésénél az idei év első hónapjainak tényleges inflációs adatai egy százalékponttal bizonyultak alacsonyabbnak. A vártnál kicsivel magasabb februári inflációs adat fordulópontot jelezhet a trendben, de az alapvető helyzeten nem változtat; az infláció sokkal alacsonyabban alakul, mint ahogyan azt a jegybank decemberben gondolta, és ezen egyelőre a belső fogyasztás élénkülését tükröző adatok sem változtatnak.
A külső környezet a múlt heti FED döntést követően ismét támogatóvá vált, a feltörekvő piacokon az elmúlt hetekben tapasztalt idegeskedés után jelentősebb korrekciót láthatunk. Az eurózónás kamatok az ECB kötvény vásárlások megkezdésével a februári szintek alatt vannak, egyre több jegybank folyamodik a mínuszos irányadó rátához Európában. A forint az euróval szemben kifejezetten erős, és a múlt heti felminősítés is nagyobb biztonságot ad.
Jelenleg a piac a mai döntéssel együtt 40-50 bázispont kamatcsökkentést áraz az elkövetkező három hónapra.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.