Budapesti látogatásuk után a valutaalap szakértői megállapították, hogy az EU-források lehívásának gyorsulása segíthet felpörgetni a GDP-t, és a bérnövekedés is kedvezően hat, hiszen támogatja a fogyasztást. Ugyanakkor a gazdasági növekedést az euróövezet gazdaságának törékenysége, a globális kereskedelem lassulása, valamint az európai és az amerikai monetáris politika változásai is veszélyezteti.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye azt emelte ki, hogy IMF sikeres folyamatként ismeri el a magyar gazdaság elmúlt években lezajlott magas növekedését és az államháztartás kedvező folyamatait. Az IMF delegációja – az szokásos éves felülvizsgálata keretében – február 23. és március 8. között tárgyalt Budapesten. A valutaalap értékelése szerint a kedvező középtávú kilátások mellett 2017-ben a foglalkoztatás és ez által a nemzetgazdaság további bővülése várható – írta az NGM.
A valutaalap úgy véli, hogy a magyar gazdaság a potenciális szintje felett teljesít, ezért a kormánynak javítani kellene a költségvetés helyzetet, amiért olyan lépéseket tehetne, amelyek javítják a költségvetési egyenleget. Erre a helyzetre több intézmény, legutóbb az OECD is felhívta a figyelmet, a kormány élénkítése ugyanis jelenleg prociklikus jellegű, vagyis abban az időszakban, amikor lanyhul a növekedési ütem, nem lesz tér simítani a ciklust, megtámogatni a növekedést.
Az IMF strukturális reformokat javasol a kabinetnek, ennek során pedig az üzleti környezet javítására kellene törekedni, csökkenteni a korrupciót, javítani az átláthatóságot, valamint egyszerűsíteni kellene az adófizetés rendszerét. Az NGM kiemelte, hogy fehéredett a gazdaság, javult az adóbeszedés mértéke, továbbá a béreket terhelő járulékok is csökkentek. Nyilatkozatukban megjegyzik, hogy a bérek és a nyersanyagok árának növekedése mérsékelt áremelő hatással járhat.
„Állásfoglalásuk üdvözli a bankadó jelentős mértékű leépítését és megállapítja, hogy a magyarországi bankszektor megfelelő állapotban van, megindult a hitelezés” – írta az NGM. A közfoglakoztatási program esetében az IMF az eddigi eredményekre épített lépéseket javasol: a programhoz kapcsolódó szakképzés további fejlesztésével javítanák a résztvevők készségeit és ezáltal termelékenységüket, hogy fokozatosan átléphessenek az elsődleges munkaerőpiacra. A kormány elképzeléseivel összhangban az IMF értékelése szerint a termelékenység strukturális reformokon, az Európai uniós források hatékony felhasználásán és a munkaerőpiaci aktivitás növelésén keresztül javítható – közölte a tárca. Az IMF úgy véli, hogy a jegybank politikája támogathatja a gazdasági növekedést, ugyanakkor figyelniük kellene az infláció erősödésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.