A szakember leszögezte: Magyarországon már a recesszió előtt is mérséklődött az aktivitási ráta, és a foglalkoztatás bővülésére csak a növekedés beindulásával nyílik esély. A kockázatkezelés szemszögéből pedig csak a munkanélküliség csökkenése járulhat hozzá a hitelportfólió javulásához.
A világgazdaságban az utóbbi időben a növekedés törékeny megindulását tapasztalhatjuk, a kereslet bővülése azonban elsősorban a készletállomány növekedésére és az állami keresletélénkítésre vezethető vissza. Így azonban még inkább előtérbe kerül a költségvetési mozgástér, a büdzséhiányok kérdése. Az IMF friss becslése alapján kétséges lehet a közép- és hosszú távú stabil növekedési ütem, elsősorban éppen a költségvetési és munkanélküliségi kérdések miatt – emlékeztetett Samu János.
Hozzátette: az egyensúlytalanságok csökkentésének elsősorban politikai akadálya van, hiszen a meghatározó gazdaságokban a fogyasztás kárára kellene támogatni az exportőr vállalatokat. Éppen a kompromisszum-képtelenség és a politikai ellenállás miatt komoly esélye van egy olyan negatív forgatókönyvnek, mely szerint a nagyhatalmak a csökkenő keresleten marakodnak, a devizaháború segítségével igyekeznek fokozni export-előnyüket, e törekvésük pedig idővel kereskedelmi korlátozásokba torkollik. Mindez államcsődöket, és egy második recessziót vetít előre – vélekedett a Concorde elemzője a fórumon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.