BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír érkezett Németországból

Az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben nőtt januárban a német feldolgozóipari beszerzési menedzser index (BMI), a mutató januári előzetes értéke azonban továbbra is a gazdasági aktivitás zsugorodását jelzi - közölte csütörtökön a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet.

A feldolgozóipari BMI 48,8 pontra, 11 hónapos csúcsra emelkedett a decemberi 46,0 pontról. A szolgáltatási ágazatban a mutató értéke 55,3 pontra nőtt az előző havi 52,0 pontról. Az összetett BMI így 53,6 pontra ugrott a decemberi 50,3 pontról. Elemzők 46,8 pontos feldolgozóipari és 51,9 pontos szolgáltatási mutatót vártak. 

Az index 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. 

A német magánszektor nagyobb sebességre kapcsolt januárban, és a kibocsátás olyan mértékben nőtt, hogy hamar képes lesz behozni az előző év negyedik negyedévében kiesett volument - értékelt Tim Moore, a Markit vezető elemzője. A növekedést elsősorban a szolgáltatási szektorok mozgatták, de a gazdaság állapota szempontjából pozitív üzenet az is, hogy a feldolgozóipari kibocsátás újra bővült - tette hozzá.

Szép számok az euróövezetből

Tízhónapos csúcsra szökött januárban az euróövezeti összetett beszerzési menedzser index értéke. A Markit piackutató intézet csütörtöki - előzetes - közlése szerint az euróövezeti BMI 48,2 pontra nőtt januárban a decemberi 47,2 pontról. A szolgáltatási ágazat mutatója 47,8 pontról 48,3 pontra nőtt. míg a feldolgozóipari index a decemberi 46,1 pontról 47,5 pontra, valamennyi érték tízhónapos csúcs. Elemzők valamennyi mutató esetében alacsonyabb értéket vártak.

"A januári előzetes érték arra enged következtetni, hogy lassult az euróövezeti visszaesés, annak ellenére, hogy az elkövetkező időszakban még viszonylag kedvezőtlen negyedik negyedévi adatok látnak majd napvilágot" - értékelt Chris Williamson, a Markit vezető elemzője.

A szakember szerint az előremutató alindexek, így az üzleti bizalom és az új megrendeléseknek a készletállományhoz viszonyított arányát követő almutató is az euróövezeti visszaesés lassulását vetítik előre és a térség 2013 első felében újra növekedhet. Vannak még azonban aggodalomra okot adó jelek, hiszen a vállalatok gyorsuló ütemben bocsátják el alkalmazottaikat, és az egyes euróövezeti tagállamok kilátásai is különbözőek - tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.