"Fontos tudni, hogy jelenleg rendelkezünk minden szükséges eszközzel, hogy támogassuk Írországot, ha ez szükséges" - közölte Barroso újságírókkal, amikor arról kérdezték, vajon az EU kész lenne-e egy a Görögországéhoz hasonló mentőcsomagot készíteni Írország számára.
Az ír kötvények hozama az euró bevezetése óta nem látott mértékben szökött fel egyetlen nap alatt, miután a piaci hangulat rendkívül feszültté vált az ír államadósság mértéke miatt.
2010-ben az ír költségvetési hiány a GDP 12 százalékát teszi ki, Dublin tervei szerint 2014-re az EU által meghatározott 3 százalékos határ alá csökken a deficit.
José Manuel Barroso az AFP tudósítása szerint hangsúlyozta, hogy szoros figyelemmel követik az eseményeket és készek arra, hogy mindenben segítsék az ír kormányzatot a deficit csökkentésében. Az ír állampapírok kereskedése egy elég egyszerű képlet szerint zajlik az elmúlt hónapokban, a képlet nem bonyolult, mindenki ismeri, aki emlékszik rá, hogy Görögország hogyan jutott el tavasszal a technikailag államcsődöt jelentő EU-IMF megállapodásig - írta Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője kedden.
A szakértő úgy látja, hogy az államkötvények egyetlen vevője jelenleg között az Európai Központi Bank, ettől a deficites országok finanszírozását kifogásoló németek még dühösebbek lesznek, még keményebbeket mondanak, ettől a piac még jobban megijed, ettől a hozamok még jobban elszállnak... ördögi kör ez. Írország így aligha kerülheti a görög típusú, azaz az IMF bevonásával megalkotott mentőcsomagot – véli a Concorde elemzője.
A helyzet élesség mutatja, hogy kedden az Európai Unió gazdasági és monetáris ügyekben illetékes biztosa, Olli Rehn még azt igyekezett hangsúlyozni, hogy Írország nem kért segítséget az EU-tól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.