A KSH szerint a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva stagnált a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
Az Equilor elemzésében felhívja a figyelmet arra, hogy a 1,5 százalékra lassuló GDP növekedés rendkívül negatív képet festene a magyar gazdaságról, és valószínűleg valamennyi előrejelzésén változtatnia kellene a kabinetnek, hiszen az idei büdzsé átlag 3 százalékos növekedéssel kalkulált.
Az elemzők szerint ezen adat alapján egyértelműen tarthatatlanná válik ez a projekció, és erősíti azt a képet, hogy a következő évek hiány és adósságmutatóinak betartásához további drasztikus államháztartási kiigazításra lehet szükség.
A szakemberek az év első három hónapjában közzétett 2,4 százalékos GDP-bővülés után a második negyedévben már csak 2,1-2,3 százalékkal számoltak, ám az eredmény még ettől is jóval elmarad. A lassulás elsősorban a globális gazdasági kilábalás kifulladásának köszönhető. A magyar GDP-t ugyanis eddig is szinte kizárólag a kivitel vitte felfelé, a pangó belső fogyasztás nem nagyon járult hozzá a gazdaság motorjának felpörgéséhez. A kiskereskedelem mellett azonban a második negyedévben az ipar teljesítménye is visszaesett. Így a belső kereslet hiánya további csökkenést vetít előre.
"A 2,3-2,5 százalékos várakozásoktól jelentősen elmaradva mindössze 1,5 százalékkal nőtt a hazai GDP a második negyedévben az előző évihez képest, míg stagnált az előző negyedévhez képest. Emellett a KSH lefelé módosította az első negyedéves növekedést is, negyedéves alapon a növekedés csupán 0,3 százalék volt a korábban közölt 0,7 százalékhoz képest" – kezdte elemzését Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
„A hazai növekedési adatok ugyan kiábrándítóak, azonban a reggel megjelent, a várakozásokat mélyen alulmúló német növekedési adatok fényében kevésbé tűnnek meglepőnek. Az eddig megismert hazai adatok alapján az ipari termelés növekedése erőteljesen lefékeződött, negyedéves alapon némileg vissza is esett. Az építőipar kibocsátása továbbra is meredeken csökken. Mindezeket a mezőgazdaság idei várhatón jó eredménye sem tudja kompenzálni. A szolgáltatások területén a kiskereskedelem stagnálása látható, míg a belső kereslet hiányában a szolgáltatások a turizmus kivételével inkább enyhén mérséklődhettek” – írja a közgazdász.
Kiemeli, a „felhasználási oldalon a külső kereslet jelentősen mérséklődött, ennek ellenére a nettó export növekedési hozzájárulása továbbra is pozitív lehetett. A háztartások fogyasztása stagnálhatott, illetve hibahatáron belül csökkenhetett, míg a beruházások a jelentős számú és egyes esetekben óriás méretű feldolgozóipari beruházások ellenére sem növekedhettek”.
A rövidtávú kilátásokat jelentősen rontja, hogy a külső konjunktúra meredek mérséklődése várható, miközben a szárnyaló svájci frank a még növekedésnek sem indult fogyasztást foghatja vissza a nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése ellenére is. Így nem várható a gazdaság gyorsulása a következő negyedévekben sem, azonban a negyedik negyedévben bázis- és naptárhatások miatt kisebb gyorsulás lehetséges. A jövő évi növekedési kilátásokat csupán a kecskeméti Mercedes gyár üzembe helyezése, illetve az Audi és Opel beruházásai húzhatják, miközben a fogyasztás a kormány intézkedései miatt továbbra sem gyorsulhat – vélekedett Suppan.
„A növekedési előrejelzéseinket jelentősen mérsékeltük, az idén a GDP növekedése aligha haladja meg a 2 százalékot, míg jövőre ennél valamivel magasabb lehet” – zárja elemzését a közgazdász.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint érdemben romlottak az idei és a jövő évi növekedési kilátások is, a 3 százalék körüli gazdasági bővülést "el lehet felejteni".
Emlékeztetett rá, hogy az ipari termelés elmúlt időszakbeli lassulása már előrevetítette az elemző által várt 2,4 százalékos éves ütemnél lassabb bővülést, a 1,5 százalék azonban mindenképpen negatív meglepetés. A növekedés lassulásában az ipari termelés fékezése és az építőipar továbbra is drámaian alacsony teljesítménye játszotta a fő szerepet, a mezőgazdaság jó eredményei pedig nem tudták ellensúlyozni a negatív hatásokat.
Felhasználási oldalról is kedvezőtlen lehet a kép: a háztartások fogyasztása vélhetően stagnált vagy csökkent, és a beruházások is eshettek - tette hozzá.
A jövő évi kilátásokat jelentősen rontja az exportpiacok szűkülése, amelyet az ugyancsak kedden publikált, a várttól elmaradó német GDP adat is tükröz. Egyben azt is jelzi Árokszállási Zoltán szerint, hogy a kilábalás csak nagyon lassú lesz. Arra is figyelmeztetett, hogy a tartósan erős svájci frank árfolyam lassítja a belföldi fogyasztást, így csökkennek az áfa- és egyéb adóbevételek, ezért újabb kormányzati kiigazításokra lehet szükség.
Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza úgy látja, a gyenge magyar (és német) GDP számok hatására nem sokkal 270 fölé ugrott az euró/forint árfolyama, valószínűleg azért nem többel, mert a nemzetközi befektetői hangulat viszonylag jónak mondható, és az aktuális lassuló hazai GDP adatunk nemzetközi viszonylatban egyáltalán nem számít meglepetésnek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.